Madende yaşam odası yok!

Madende yaşam odası yok!
Soma Kömür İşletmeleri'nin yöneticileri ilk kez basının karşısına çıkıyor.

Soma Holding sahibi Gürkan facianın üzerinden geçen 3 gün sonrasında basın karşısına çıktı. Kaza trafo patlaması yüzünden çıkmadı! Madende yaşam odası da yok!

Gürkan konuşmasına 'Devlet büyüklerine' teşekkür ederek başladı. Alp Gürkan'ın açıklamasından satır başları şöyle;

Bugüne kadar kazandığım parayı madenlerimde iş güvenliği için harcadım. İşçi arkadaşlarımın iş koşullarını iyileştirmek için harcadım.

Haberi duyduğumda çok şaşırdım. İnanamadım hemen buraya geldim. Canım yanıyor.

-konuşması sırasında sık sık sağlığım kötü ama yine de açıklama yapıyorum, buraya geldim diyen Alp Gürkan konuşmasının bu kısmında ağlıyormuş havasını yarattı-

Alp Gürkan yaşının ve yorgunluğunun verdiği etki nedeniyle kendisinin açıklama yapamayacağını söyleyerek şirket yetkilisi Genel Müdürümüz Ramazan Doğru'ya sözü 'inanılmaz bir kaza' diyerek devretti.

Ramazan Doğru'nun konuşmasından satır başları şöyle;

Dünyadaki en modern şekilde donattık. Park Enerji ihale kapsamında aldı. Bu arkadaşlar madende 2 yıl çalıştılar. Sonra TKİ'nin rızasıyla bir burayı satın aldık.

-Muhabirler burada araya girerek şu andaki durumdan bahsedin- diye konuştu.

-Soma'da iki büyük madenimiz daha var. Bunlarda 3500 kişi çalışıyor.

O MADENİN KROKİSİ

c288f7e794778f54_480x650.jpg

 

BU KAZA NASIL OLDU SORUSU?

Doğru bu soruya da yanıt vermekten çekindi. Biz de bunu bilmiyoruz. Bize bunun yanıtını bilirkişiler verecek. Bizim görüşümüze göre 140 kotunda ana yolumuz üzerinde olan bir kaza. Burada tespit edilmesi mümkün olmayan bir kızışma meydana geldi. Kömür içinde oldu bu. Burada ciddi bir hava akımı var. Buradaki kızışmanın ani bir şekilde olması sonucunda korlar çabuk bir şekilde yangına neden oldu.

Bize ilk gelen bilgi trafo şeklindeydi. Trafomuz çok uzakta. 

YANGIN İDDİASI SORULDU

Ramazan Doğru'ya maden içinde bir yangın çıktığı ve bunun ciddiye alınmayarak başka yangınların çıkmasına neden olduğu iddiası soruldu. Doğru;

Madencilikte biz sürekli yangınlarla boğuşuyoruz. Bir yangın çıktığında biz burayı barajlıyoruz. biz buraya suyla birlikte kül basıp yangını söndürüyoruz. Yangının sönmeme iddiası doğru değil.

Yetkili Maden Mühendisi ve İşletme Müdürü Akın Çelik

Çelik de konuşmasına işletmeyi överek başladı. Gazetecilerin sorularımıza yanıt verin şekilndeki basıncı üzerine şunları söyledi:

-Yangın çıkar bu normaldir. Bir yangın çok farklı şekillerde söndürülebilir. Bizim bununla ilgilinen özel mühendislerimiz var. Metan gazı iddiaları doğru değil. Orası maden girişimiz burada metan gazı olmaz. Ocak içinde sensörler var böyle birşey tespit edilmedi. Bizim şu an önceliğimiz insanları çıkarmak.

Madencilikte kaçış odaları küçüktür. Bizim daha büyük odalar yapmamız gerekiyor. Ancak bu kazada hızlı yaşandı.

500 KAPASİTELİ ODA

Yer altına giren işçi sayımız 787 değil. Ardından başka biri geçti mikrofona - "Yer altına giren işçi sayımız 787'dir." dedi. Bizim hazırladığımız 500 kişilik oda var iddiasını yineledi.

-Bizim hiç bir ihmalimiz yok.

BAKANIN AÇIKLAMASI SORULDU

Evet maksimum 18 işçi var.

VERİLEN RAKAMLARDAKİ TUTARSIZLIK SORULDU

Yangın başladığında kaç kişi vardı?

787 işçinin tamamı yeraltındaydı bunlardan 363 tanesini bizzat ben servise tek tek isim alarak listeledim.

Şirket yetkilisi 122 arkadaşımız ambulanslarla yakın hastanelere götürüldü. 384 işçimizi kaybettik, 18 işçimiz yer altında.

ULAŞILAMAYAN İKİ GALERİ

 Evet ulaşılamayan iki galeri var ve bunlarda da 18 kişi oludğunu düşünüyoruz.

İlk önce gazetelerde yanlış bilgiler çıktı. Kemal Yıldız dendi, o işçimizin ismi Cemal Yıldız'dır. Doğum tarihi de 1995'tir.

Bunlar benim sigorta listelerim, bir tane yabancı uyruklu, bir tane 18 yaşın altında, bir tane taşeron işçi bulabilirseniz o zaman yazmanız gerekir. Bizde taşeron uygulama yoktur. Bahsettiğiniz taşeron işçilerinin tamamı Soma Kömürün işçileridir. Bu listeleri de buraya bırakıyorum.

 SADECE BEN 100 KİŞİYİ ÇIKARDIM

 İşletme Müdürü Akın Çelik temiz hava basılmasının yangını büyüttüğü iddialarına ilişkin ise "Ben tek başıma 100 kişiyi kurtardım" diye yanıtladı.

NASIL BU KADAR İNSAN ÖLDÜ?

Bu kadar insanın yaşamını yitirdiği bir yangını nasıl fark etmediniz.

TEKNİK OLARAK KAÇIŞ NOKTALARINA GİTMİŞ OLABİLİRLER Mİ?

Akın Çelik'e kalan işçilerin yaşayıp yaşayamadığı sorusu soruldu. Biz burada müdahale edinceye kadar müdahale edildi. Bizim ocak içerisinde alt bölgede galerimiz var. Havalandırması basınçlı havayla yer üstüne bağlı. İşçiler buradan direk yukarı çıkıyor. Kaç yaşam odası var sorusuna ise Akın Çelik ısrarla yanıt vermedi. Israrlar üzerine ana merkezde yaşam odamız vardı taşıdık. Sonra biz bunları taşıdık gibi net olmayan bir yanıt verildi.

GİZLEDİNİZ

Muhabirler olayı gizlediniz deyince 'Yok öyle birşey' diye yanıt verdi.

ALP GÜRKAN TEKRAR MİKROFONDA

Bölgede 5 ayrı işletme mevcut. Bize ait 3 işletme var. Buradaki tespit edilen fiyatlar ihale usülüyle belirlenmiştir. Biz Park Enerji'den aldığımızda tespit edilen bir miktar vardı. Şu anki teknoljiyle bu maliyetin olamayacağını biliyoruz. Biz de bütün işletmelerimizi mekanize ettik. Burası eski bir işletme tamamını yapamadık. Yeni açılan yerlerde her türlü kazaya karşı önlem vardır ve maliyetleriniz düşer. Bizim yüksek kar etme gibi bir amacımız yoktur.

CAN GÜRKAN NEDEN TOPLANTIDA YOK

Çünkü ben bu şirketin patronuyum.

 TÜM LİSTEYİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Kaza meydana geldikten sonra AFAD'la ortak bir komisyon kuruldu. bu komisyon bütün bilgilere haiz. bu komisyondan istediğiniz bilgiyi alabilirsiniz. Bakan da bu rakamların şirkete sorulması gerektiğini söylemişti.

YAŞAM ODASI BİR KEZ DAHA SORULDU

Yaşam odası ilk zamanlarda kuruldu. 500 kişilik oda kurduk. buralardan uzaklaşınca buradakini söktük. Yeni bir yaşam odası hazırlıyoruz! Yani yaşam odamız yok! Yenisini en derin kotlar için planlıyoruz.

ALP GÜRKAN

O bölgeye yaşam odası yapamazdık. Kömür daha bitmemişti. Kömür madeninin içine yaşam odası yapılmaz!

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com