Madende zehirlenmelere karşı "gaz alarm" sistemi

Madende zehirlenmelere karşı gaz alarm sistemi
Kayseri'de üniversite öğrencisinin geliştidiği sistem, gaz salınımından kaynaklı zehirlenmelere karşı anlık sesli ve görsel uyarı gönderiyor

KAYSERİ (AA) - MUSA ÖZYÜREK - Üniversite öğrencisi Kıyasettin Öztaş tarafından geliştirilen gaz alarm sistemi, özellikle madenlerde gaz salınımından kaynaklı zehirlenmelere karşı anlık sesli ve görsel uyarı gönderiyor.

Kayseri Meslek Yüksekokulu Kontrol ve Otomasyon Bölümü 2. sınıf öğrencisi Öztaş, AA muhabirine, Türkiye'de karbonmonoksit zehirlenmelerinden kaynaklanan ölüm olaylarının fazla olduğunu, bunu önlemek için alarm sistemi geliştirdiğini söyledi.

Özellikle maden ocaklarında kullanılması için tasarladığı alarm sisteminden ev ve bazı iş yerlerinde de yararlanılabileceğini ifade eden Öztaş, maden ocaklarında farklı noktalara yerleştirilen sistemin, zehirli gaz salınımı başladığı anda başta işçiler olmak üzere sağlık ve itfaiye ekipleri ile maden dışındaki görevlileri hem sesli hem görsel uyardığını dile getirdi.

Sistemin, konulduğu ortamda, hangi noktada ne kadar zehirli gaz olduğu bilgisini de kontrol merkezine aktardığını belirten Öztaş, "Ortamdaki fanlar haricinde sistemle kurulan fanlar da zehirli gaz algılandığında çalışmaya başlıyor ve gazın hızlı tahliyesini sağlıyor. Bu sayede işçiler gazdan çok fazla etkilenmeden ortamdan çıkabiliyor veya kurtarma ekipleri olaya anında müdahale edebiliyor" dedi.

Sistemi, çakmak gazıyla test ettiklerini anlatan Öztaş, gaz çıkışıyla alarm çalmaya başladığını ve kontrol merkezine karbonmonoksit gazı bilgisi ulaştırıldığını vurguladı.

- Maliyeti 70 lira

Kayseri Meslek Yüksekokulu Kontrol ve Otomasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Yalçın Bulut da sistemin maliyetinin 70 lira olduğunu söyledi.

Soma'daki maden faciasında 301 işçinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Bulut, "Eğer bu sistem madende kurulu olsaydı kimse hayatını kaybetmeyebilir, işçiler 70 liralık sistemle kurtulabilirdi" dedi.

Sistemin ev ve iş yerlerinde de kullanılabileceğine dikkati çeken Bulut, şunları kaydetti:

"Doğalgaz kullanılan evlerde mutfak penceresinde bulunan hava menfezleri, soğuk ve toza karşı kapatılıyor. Geliştirdiğimiz sistemdeki fan, sızıntı algıladığında devreye girerek zehirli gazı tahliye ediyor. Doğalgaz kokusuz olduğundan son ana kadar hissedilemiyor. Sistem, sızıntının hissedilmesine gerek kalmadan devreye girerek üzücü olayların önüne geçilmesini sağlıyor. Aynı durum, sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmeleri için de geçerli."

- Sistem, cep telefonlarına entegre edilebiliyor

Alarm sisteminin, cep telefonlarına da bağlanabildiğini ifade eden Bulut, kapalı ortamdaki kişinin gazın etkisiyle bayılması durumunda başkalarının cep telefonuna mesaj gönderilebildiğini vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com