Madenlerde iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemleri artacak

Madenlerde iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemleri artacak
Zonguldak'ta kömür madenlerinde çalışan işçilerin iş güvenliği ve mesleki sağlık risklerinin araştırılıp eğitimin verilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında protokol imzalandı

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta kömür madenlerinde çalışan işçilerin iş güvenliği ve mesleki sağlık risklerinin araştırılıp eğitimin verilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında protokol imzalandı.

Valilik toplantı salonunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Bülent Ecevit Üniversitesi, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Ticaret ve Sanayi Odası arasında "Zonguldak Kömür Madenlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma Protokolü" kapsamında işbirliği protokolü yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, yaptığı konuşmada, Zonguldak denilince akla "rızık kapısı" olduğu için yüceltilen kömürün geldiğini söyledi.

Yer altı kömür işletmelerinde özellikle sağlık problemlerini ortaya koymak için uzun zamandır var olan düşüncelerini projeye dönüştürdüklerini dile getiren Özer, şöyle konuştu:

“Çalışmayı buradan başlatıp Türkiye genelindeki meslek hastalıkları haritasını çıkarıp, önleme yollarını formülize edebiliriz. Önleyici tedbirlerin neler olduğunu tesbit etmek amacıyla uzman arkadaşlarımız bu projede yer alacaklar. İş yerlerimizi iş sağlığı ve güvenliği yönünden iyileştirmek amacıyla çalışanların sağlığına, iş yerinin güvenliğine ve iş verene zarar gelmemesi için adımlar atılacak. Bu çalışmayı Zonguldak'ta başlatarak Türkiye'nin çeşitli maden ve sanayi bölgelerinde devam ettireceğiz.”

TTK Genel Müdürü Burhan İnan da kömür madenciliğinin dünyanın en zor işlerinden biri olduğunu vurgulayarak “Zonguldak'ta taş kömürü madenciliği diğer yer altı işletmelerine kıyasla daha büyük zorluklar ihtiva ediyor. Toza ve gürültüye maruz kalan kişilerin rahatsızlıklarını tesbit etmek zor bir iş. Kişi rahatsızlığı olsa da bunun farkında olmayabiliyor" diye konuştu.

Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde bölgede işçi sağlığının yanı sıra iş güvenliği alanında yapılabilecekleri ortaya çıkartmak amacıyla protokolün hazırlandığını kaydetti.

Protokol, ilgili kurumların temsilcileri tarafından imzalandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com