Madımak katliamı film oluyor...

Madımak katliamı film oluyor...
Tomris Giritlioğlu’nun çekeceği filmin başrol kadın oyuncusu ise Tuba Büyüküstün olacak.

Unutulmaz dönem filmlerinin yönetmeni Tomris Giritlioğlu'nun yeni projelerini ilk defa bir tv programında anlattı. “1960’lar, 70’ler, 80’leri işledim şimdi sıra son on yılda. Ve bununla ilgili dönem dizisinin projesi yayına girecek” diye konuşan Giritlioğlu 2013’te yönetmen koltuğuna oturacağı filmin konusunun Sivas katliamı, Madımak otelinin yanması olduğunu açıkladı.

Senaryosunu Nilgün Öneş’in kaleme aldığı film kalabalık kadrosuyla dikkat çekiyor. Yeni anne olan Tuba Büyüküstün’ün başrol oynayacağı filmin, yangın günü ile başlayacağını ve yanan hayatların hikayesini, neler olduğunu anlatacağına dikkat çeken ünlü yönetmen, “Gözden kaçan o kadar çok hikaye var bu konuda. Ayrıca bu son durak artık. Tarih bize anlatıldığı gibi değil. Aradaki dehlizleri aralamayı çok seviyorum” diye konuştu.

Sivas Katliamı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta 'Pir Sultan Abdal Şenlikleri' sırasında Madımak Oteli'nin yakılması ile başlamıştı. 35 yazar, ozan, düşünür ile iki otel çalışanının yanarak, dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesiyle tarihe acı ve kötü bir olay olarak geçmişti.

Davası yıllarca süren 'Madımak Katliamı' şimdi de film oluyor.

'Kurşun Yarası', 'Çemberimde Gül Oya', 'Salkım Hanımın Taneleri', 'Kırık Kanatlar', 'Hatırla Sevgili', 'Bu Kalp Seni Unutur mu?' gibi unutulmaz dönem filmlerine imza atan yönetmen Tomris Giritlioğlu, şimdi de 'Madımak' dramını sinemaya taşıyor.

“Bu kalp seni unutur mu dizisi kanser etti”

Dönem dizilerini Türk halkına sevdiren Tomris Giritlioğlu, akciğer kanserine yakalanmadan önce üzerine titrediği, Diyarbakır cezaevinde yaşananları konu alan ve son bölümleri yayınlanmadan, kaldıralan “Bu Kalp Seni Unutur mu?” dizisi için çarpıcı ifadeler kullandı: “Muhakkak bizim de hatalarımız olmuştur. İlk bölümlerini seyreden ve sert bulanlar oldu. Hatta, o dönemde işkence gören arkadaşlarım bu işkence sahnelerini seyretmek istemediklerini, ağır geldiğini söyledi. Çok değerli, çok cesur bir projeydi. Diyarbakır cezaevinde yaşananlara bakmadan bugünün Türkiye’sini anlayamayız. Son iki bölümü yayınlayamadık. Çok üzüldüm ve hasta oldum.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com