Mafya Papa'ya suikast düzenleyebilir!

Mafya Papa'ya suikast düzenleyebilir!
Yolsuzluklara savaş açan Papa Françis mafyanın canını sıkıyor

Mafya ve çeteleriyle ünlü İtalya'da yolsuzluk ve rüşvete savaş açan Papa tehdit altında. İtalyan savcı Nicola Gratteri, yeni papanın reformcu tavrının mafyayı rahatsız ettiğini ve 'fırsat bulurlarsa, suikaste kurban gidebileceğini' söyledi.

2013 Nisan'ında göreve geldikten sonra, kilisedeki 'tabuları' yıkarak, Vatikan'da reform başlatan Katoliklerin ruhani lideri Papa Françis, gelirlerini Vatikan'ın da karıştığı yolsuzluklardan kazanan çetelerin hedefinde.

Papa'nın yolsuzluğa, rüşvete, para aklamaya ve yasadışı ticarete savaş açtığını hatırlatan Reggio Calabria bölge savcısı Gratteri, Papa'nın Vatikan'da ekonomik güç merkezlerini dağıtmasından, 'bugüne kadar kilisenin zenginliğinden ve gücünden nemalanarak kazanan mafyanın artık çok sinirli ve tedirgin' olduğunu belirtti. 25 yıl polis korumasında yaşayan, İtalya'nın en tanınmış mafya karşıtı savcılarından Gratteri, 'Orgaize suç örgütlerinin bir şeyler yapacak durumda olup olmadığını bilmiyorum ama kesinlikle bu konuda düşünmüşlerdir. Tehlikeli olabilirler' diyerek, Papa'nın mafyaya karşı açtığı savaşın, hayatını riske atabileceğini ifade etti.

Yıllardır kilisenin göz yumduğu yasadışı işlere göreve geldiğinden beri itirazeden papa adı yolsuzluk ve rüşvete karışan banka yöneticileri ve din adamlarını Vatikan'dan uzaklaştırmıştı. Vatikan Bankası'nda yıllardır yaşanan yolsuzluğu da ortaya çıkaran kişi olan Papa Françis son vaazında, 'Rüşvet alan yetkilileri ve çeteleri taşa bağlayıp, denize atmalıyız' demiş, rüşvetle mücadelede kararlı olduğunu bildirmişti. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com