Magaryaf Türkiye'ye geliyor

Magaryaf Türkiye'ye geliyor
Magaryaf, Gül'ün davetlisi olarak 6-8 Aralık tarihlerinde Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunacak.

Libya Genel Ulusal Kongre Başkanı ve Devlet Başkanı Muhammed Yusuf Magaryaf, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak 6-8 Aralık tarihlerinde Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, konuk devlet başkanı, 7 Aralık Cuma günü Ankara'da gerçekleştireceği görüşmelerin ardından, temaslarına 8 Aralık Cumartesi günü İstanbul'da devam edecek.

Magaryaf'ın, resmi temaslarının yanı sıra Türk iş çevreleriyle de bir araya gelmesi öngörülüyor.

Açıklamada, Libya'da 7 Temmuz 2012'de düzenlenen ve kurallara uygunluğu uluslararası gözlemciler tarafından da teyit edilen Genel Ulusal Kongre seçimlerinin, Libya halkının 2011 yılında başlattığı özgürlük, demokrasi ve adalet mücadelesinde tarihi bir dönüm noktası olduğu ifade edildi.

Seçimlerin ardından Libya halkının demokratikleşme yolundaki kararlılık ve güçlü inancıyla, dönüşüm sürecini ilerletmeye devam ettiği, ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyal alanda yeniden yapılanması için cesur ve kapsamlı adımlar atıldığı bildirildi.

Türkiye'nin, her zaman dost ve kardeş Libya halkının yanında yer aldığı, dönüşüm süreci çerçevesinde demokrasi ve temel özgürlüklere dayalı, müreffeh ve istikrar içinde kalkınan bir ülke yaratma yolunda atılan adımlara elinden gelen her türlü desteği sağladığı vurgulanan açıklamada, Magaryaf'ın yapacağı çalışma ziyaretiyle, Türkiye'nin Libya'ya yönelik güçlü desteğinin en üst düzeyde bir kez daha teyit edileceği belirtildi.

Açıklamada, ziyaret kapsamındaki görüşmelerde, ikili ilişkilerin tüm yönleriyle gözden geçirileceği, güncel, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulacağı, bölgesel ve küresel barışa katkı sağlayacak şekilde iki ülke arasında yeni işbirliği alanları tesisi üzerinde durulacağı ve Türkiye'nin Genel Ulusal Kongre ile yeni Libya Hükümeti'ne olan desteğinin önümüzdeki dönemde daha da arttırılması imkanlarının değerlendirileceği kaydedildi. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com