Mahalle sakinlerinden istimlak tepkisi

Mahalle sakinlerinden istimlak tepkisi
Eskişehir'de evlerinin istimlak kararı alınmasına tepki gösteren bir grup vatandaş protesto gösterisi yaptı.

Eskişehir'de evlerinin istimlak kararı alınmasına tepki gösteren bir grup vatandaş protesto gösterisi yaptı.
Sümer Mahallesi Porsuk Bulvarı'nda ki Pütün Sokak'ta evlerinin istimlak kararı alınmasına tepki gösteren bir grup vatandaş ellerinde döviz ve pankartlarla biraraya geldi. Grup adına bir açıklama yapan Alpaslan Köterim, Pütün Sokak'ta 60 hanede yaklaşık 250 kişinin yaşadığını belirterek, 'Büyükşehir Belediyesi 7 yıl önce aldığı kararla Pütün Sokak'taki evlerin bulunduğu yerleri yeşil alana çevirdi. Burada yaşayan insanlar 7 yıldır her an evlerinin yıkılacağı korkusuyla yaşıyor. Bu sokak 1987 yılı itibariyle onaylanmış imar planlarıyla konut alanı olarak düzenlenmiştir
 Kentin cazibe merkezlerinden biri olan bölgede rant uğruna insanların yıllarca alın teri ve emekleriyle sahip oldukları evleri yıkılmak istenmektedir. Porsuk'un her iki tarafında yeşil bant 50 metre iken Pütün Sokak'ta bu mesafe 37 metreye düşürüldü. Büyükşehir Belediyesi Anayasa ile güvence altına alınan mülkiyet hakkını ihlal etmektedir.
Mülkiyet hakkımıza yapılan saldırıya karşı her türlü hukuki mücadeleyi vermekteyiz. İç hukuk tükenirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağız. Evlerimizin korunmasını talep ediyoruz.  Belediyeyi yıkıcı değil, yapıcı olmaya davet ediyoruz'dedi. Gösteri vatandaşların dağılmasıyla olaysız olarak sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com