Mahalleli Çaresiz!..

Mahalleli Çaresiz!..
Kütahya'da bulunan mahalle fırınları 'hijyenik olmadıkları' gerekçesiyle bir bir yıkılıyor. Çaresiz kalan mahalleli ekmek kapılarının yıkılmaması için her gün Kütahya Belediyesi önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Ancak mahalleli sadece belediye yet

Kütahya'da bulunan mahalle fırınları 'hijyenik olmadıkları' gerekçesiyle bir bir yıkılıyor. Çaresiz kalan mahalleli ekmek kapılarının yıkılmaması için her gün Kütahya Belediyesi önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Ancak mahalleli sadece belediye yetkililerinin; 'Biz mahkemenin kararını uyguluyoruz' açıklamalarını dinliyor, bu nedenle halk Kütahya Belediyesi'nden, Eskişehir modeli halk ekmek fırınlarının yapılmasını istiyor.
-MAHALLELİ FIRINLARIN YIKILMAMASI İÇİN DİRENİYOR-
Türkiye Fırıncılar Federasynu, 2002 yılında Kütahya'nın mahallelerinde bulununan mahalle fırınlarının hijyenik olmadıkları gerekçesiyle mahakemeye başvurup bu mahalle fırınlarının yıkılmasını istedi. 2004 yılında mahkemeden çıkan karar ise mahalle fırınlarının yıkılması yönündeydi. Ancak edinilen bilgilere göre mahalleliler ekmek fırınlarının yıkılmaması için gereken bütün merciilere başvurarak fırınlarının yıkılmasını 6 yıl geciktirdiler. Mahkeme kararına rağmen mahalle fırınlarının yıkılmaması nedeniyle Türkiye Fırıncılar Federasyonu, 'Kütahya Belediyesi, mahkemenin kararını uygulamıyor' gerekçesiyle savcılığa suç duyrusunda bulunmasının ardından Kütahya Belediyesi mahalle fırınlarını yıkma kararı aldı, birkaç haftadan beri mahalle fırınları yıkılmaya başlandı.
-HALK KÜTAHYA BELEDİYESİ'NDEN ESKİŞEHİR MODELİ FIRINLAR İSTİYOR-
Mahalle fırınlarının yıkılmasını durdurmak için büyük çabalar sarf eden Kütahyalılar, yıkımı durduramadıklarını, bunun için farklı çözüm arayışları içine girdiklerini belirttiler.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafında kurulan halk ekmek fırınları gibi Kütahya Belediyesi tarafından da fırınların kurulmasını isteyen mahalleli: 'Eskişehir'de bulunan halk ekmek fırınları belediyeye bağlı çalışıyor ve hem bu fırınlarda hemde bu fırınlarda çıkıp Eskişehir'in çeşitli yerlerinde bulunan 80 büfede ekmek sadece 30 kuruşa satılıyor. Belediye tarafından oluşturulan bu fırınlar sayesinde halk Eskişehir'de ucuz ekmek tüketebiliyor. Bizde Kütahya halkı olarak ucuz ekmek tüketmek istiyoruz. Bizim mahalle fırınlarımız yıkılıyorsa, Kütahya Belediyesi'de yetkisini kullanarak bize ucuz ekemk sağlamak zorunda' şeklinde isteklerde bulundular.
Fırınlarımızın yıkılmasını bizde Kütahya Belediyesi'de durduramıyoruz; ancak Kütahya Belediyesi'nden, Eskişehir Belediyesi'nin uygulamış olduğu halk ekmek fırnı modelini istiyoruz diyen mahalleli; 'Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'ya sesleniyoruz. Biz 70 kuruşa ekmek alabilecek düzeyde gelire sahip değiliz, onun için Eskişehir Belediyesi tarafından yaptırılan halk ekmek fırınlarının Kütahya'ya da yapılmasını istiyoruz. Çünkü bu fırınlarda ekmek 30 kuruşa satılıyor. Biz 70 kuruşa ekmek alamıyoruz; ancak 25-30 kuruşa rahatlıkla ekemek alıp çoluk çocuğumuzla yiyebiliriz' şeklinde açıklamalarda bulunarak Kütahya Belediyesi'nin harekete geçmesini ve yeni ekmek fırınları yapmasını istediler.

-HERGÜN BİR UMUT İÇİN MAHALLELİ BELEDİYEYE
GELİYOR-
Mahalleli fırınlarının yıkılmaması için her gün Kütahya Belediyesi'ne geldiklerini çaresizliklerine çare aradıklarını; ancak kimsenin kendilerine yardımcı olmadığını belirterek, yetkililerden fırınlarının yıkılmaması için yardım beklediklerini belirtiyorlar.
Asgari ücretle çalıştıklarını belirten mahallelilerin büyük bir kesmi; 'Fırınlarımızın yıkılmaması gerekiyor. Burada bir ticaret işi yapmıyoruz. Maddi durumumuz sıkıntılı olduğu için hanımlarımıza un alıyoruz onlarda aldığımız bu unla bize ekmek pişiriyor. Ancak bazı kesimlerin daha fazla ekmek satmaları için bizim ekmeğimize göz diktiler. Bir çoğumuzun üç dör çocuğu var, bir ekmek 60 kuruş ve ekmeğe zam gelecekmiş ekemk 70 kuruş olacakmış, biz günde 10 ekmek aldığımızda günlük 7 TL, aylık ise 210 TL yapıyor. Bizim günlük kazancımız zaten 19 TL biz bu asgari ücretle nasıl geçinebileceğizi nasıl ekmek alabileceğiz. Başımızdaki büyüklerimizin bu durumu görmesi ve bize yardımcı olmaları gerekiyor'
Çıkan mahkeme kararından yeni haberdar olduklarını belirten mahalleli, fırınlarının yıkılma gerekçesinin 'hijyenik ortmada ekmek yapılmıyor' bu nedenle fırınlarının yıkıldığını belirterek, şu açıklamalarada bulundular:
'Bize kimse yardımcı olmadığı için ve kimse bizi yönlendirmediği için nasıl davrancağımızı bilemedik. Paramızda yok, avukat tutup hakkımız savunalım. Fırınlar hijyenik değilmiş, bu fırınlarda pişirdiğimiz ekmeği satmıyoruz ki kendimiz yiyoruz. Kendi kendimizden şikayetçi olamayacağımıza göre başkaları kendi çıkarlarını düşünerek bizi mahkemye verdi, mahkemde fırınların yıkılmasına karar verdi. Biz 590 TL'lik asgari ücretle çalışıyoruz. Günde 10 ekmek aldığımzda aylık ekmek masrafımız 210 TL yapıyor. Ancak 50 TL'ye bir torba un aldığımızda bu un torbası bir aylık ekmeğimizi karşılıyordu. Gelir düzeyimiz yüksek olmuş olsaydı biz zaten bu fırınlarda ekmek pişirmezdik. Bizde insan gibi lüks yerlerde ekmek almasını bilirdik ama gelirimiz belli giderimiz belli bunu yetkililer bildiği halde bize neden yardımcı olmuyorlar.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com