Mahalleliye Hapis Hayatı...

Mahalleliye Hapis Hayatı...
Kütahya Merkezde bulanan ve Yılıdırım Beyazıt Mahallesi'nin Kütahya ile bağlantısını sağlayan çevre yolu geçiti altında bulanan "Eski Perli Yolu" güvenlik nedeniyle kapatıldı. Kütahya Merkez ile bağlantı sağlayan diğer yolların da özel mülkten geçtiğ

Kütahya Merkezde bulanan ve Yılıdırım Beyazıt Mahallesi'nin Kütahya ile bağlantısını sağlayan çevre yolu geçiti altında bulanan 'Eski Perli Yolu' güvenlik nedeniyle kapatıldı. Kütahya Merkez ile bağlantı sağlayan diğer yolların da özel mülkten geçtiği için mülk sahipleri tarafından kapatıldığını söylen mahalleliler geçiş yolu olmadığı için Kütahya Merkez ile bağlantı kuramadıklarını belirterek, bu durumun sorumlusnun Kütahya Belediyesi olduğunu özellikle belirtterek duruma tepki gösterdiler.
Çevre yolu geçiti altında bulunan Eski Perli Yolu'nun Kütahya Devlet Demir Yolları yetkilileri tarafından güvenlik nedeniyele Kütahya Belediyesi yetkililerine kaptıldığını iddia eden mahalleliler, yaşanan çözümsüzlük yüzünden mağdur duruma düştüklerini vurguladılar.
Çevre yolu geçiti altında ve tren yolunun üstünde bulanan, Eski Perli Yolu'nu kullanmak istediklerini belirten mahalleliler, Kütahya Belediyesinin tren yolu üzerine güvenlik için bariyer yapmasını istediler. İnşa edilen yol üzerindeki demiryolu geçidinde can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla otomatik kontrollü bariyer yapılmasını isteyen mahalleliler, gerekli müsaadeler alındıktan sonra buraya bir bariyerin yapılabileceğini ifade ettiler. Böylece güvenli hale getirilen tren yolu geçişinde trenin yaklaşmasından önce sürücülerin sesli ve ışıklı ikazla uyarılarak bariyerler otomatik olarak kapanmakta ve insan hatasından kaynaklanabilecek olası trafik kazalarının önüne geçilebileceğini idafe eden mahalleliler, yetkililere seslerini duyuramadıklarını söylediler.
Eski PerliYolu'nun kapatılma nedenin ise tren yolu üzerinden geçmesine bağlayan mahalleli başka çıkış yollarının olmadığını öne sürerek Kütahya Belediyesi yetkililerinin kendilerine gereken yardımı yapamadıklarını savundular. Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nin Kütahya Merkez ile bağlantısını sağlayan Eski PerliYolu'nun geçiş güzergahanın tam üstünde çevre yolu geçşini sağlayan çevre yolu geçidi bulunuyor, üst geçitin altında ise yine geçiş güzergahını sağlayan yerde ise tren yolu bulunuyor. Mahalleliler çevre yolu geçidi altında bulun Eski PerliYolu'na alternatif olarak Kütahya Beldiyesi tarafından Eski PerliYolu'nun devamı olan ve özel mülkiyet içinden geçirilen Kütahya Polis Evin'nin önünde biten yolu kullandıklarını söyleyediler. Ancak 20 yıldan beri kullanmak zorunda kaldıkları bu yolunda özel mülkiyete ait olduğunu vurgulayan mahalleliler, mülk sahibinin de bu yolu çakıl dökmek süretiyle kapttığını vurgulayarak, Kütahya Merkez ile bağlantılarının kalmadığını dile getirerek oluşan bu duruma tepki gösterdiler.
Mahalle sakinleri adına konuşan Süleyman Aksoy hasta olduğunu ancak yol olmadığı için hastaneye bile gidemediğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti:' Güvenlik nedeniyele çevre yolu geçiti altında bulunan ve üzerinden de tren geçen Eski Perli Yolu Kütahya Belediyesi tarafıdan kapatıldı. Eski Perli Yolu'na alternatif olarak Eski Perli Yolu'nun devamı olacak şekilde Gözenler Çiftliğin içinden geçecek şekilde bize bir yol yaptılar. Bu yolu yaklaşık 20 yıldan beri kullanarak çarşıya gidip geliyorduk bu yoldan çarşıya gitmek için 8 km yol gitmemiz gerekiyordu biz buna bile razıydık. Ancak bir hafta önce bu yol özel mülkten geçtiği için mülk sahibi yolu çakıl dökerek kapattı. Hem çevre yolu altında bulunan Eski Perli Yolu'nu hemde özel mülkten geçen yolu kullanamıyoruz. Kütahya Belediyesine gereken şikayetlerimizi yaptık ama bize yardımcı olan yok.'dedi.
Vatandaş olarak mağdur durumda oldukarını belirten Süleyman Aksoy, Kütahya Beldiye Başkan Yardımcısı Halil Toklu'ya gereken bilgileri verdiklerini ancak; Toklu'nın kendilerine yardımcı olamak yerine 'Neden oraya ev yaptınız başka ev yapacak yer bulamadınız mı' şeklinde kendilerini azarladığın da iddia etti.
Çevre yolu geçiti altında bulunan ve Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nin Kütahya Merkez ile bağlantısını sağlayan Eski PerliYolu'nun 20 günde beri kapalı olduğunu belirten Aksoy, biriken çöplerini çöp arabalarının toplamaya gelemediğine dikkat çekerek, mahallede biriken çöplerini kendi çabalarıyla çöp arabalarına taşıdıklarını ifade etti.
Özel mülk içinden geçirilen ve mülk sahibi tarafından kapatılan yol yerine Kütahya Belediyesi tarafından kendilerine alternatif yol olarak bir yolun yapıldığını vurgulayan mahalleliler patika yol olarak yeni yapılan yoldan Kütahya Merkeze gitmek için 35 dakika yol gitmek durumunda kaldıklarını ifade ederek, yaşanan bu adaletsizliğe tepki gösterdiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com