Mahallenin korkulu rüyası...

Mahallenin korkulu rüyası...
Saray Mahallesi Gümüşeşik Sokak'ta buluna 2 katlı ahşap ev her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya duruyor. Ahşap ve tarihi evin her an yıkılacak gibi durması ise mahalle sakinlerinin korkulu rüyası haline geldi.

Saray Mahallesi Gümüşeşik Sokak'ta buluna 2 katlı ahşap ev her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya duruyor. Ahşap ve tarihi evin her an yıkılacak gibi durması ise mahalle sakinlerinin korkulu rüyası haline geldi.
Kütahya'da Anıtlar Kurulu'nun denetimine ait olup her hangi bir çalışmanın yapılmadığı ve heran yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan yüzlerce ahşap evden biri de Gümüşeşik Sokakta bulunuyor. Çok eski olan ahşap ev bakımsızlık nedeniyle doğa şartlarına daha fazla dayanamayarak yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya, ahşap evin her yıkılacak gibi durması ise hem mahalle sakinlerini hemde Gümüşeşik Sokakta bulunan yolu kullanan sürücüleri tedirgin ediyor.
Saray Mahallesi Gümüşeşikte buluna 2 katlı ahşap ev her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya duruyor. Edinilen bilgilere göre Sit kapsamına alınan ahşap eve Kütahya Anıtlar Kurulu'nun izini olmadığı sürece evin mülkeyitini elinde bulunuduran kişi veya kişilerin; evin yapımı, tamiri veya yıkımını gerçekleştiremeyeceği, bu durmudan dolayı Gümüşeşik Sokakta bulunan evin her geçen gün biraz daha çürüdüğü mahalle sakinleri tarafından belirtiliyor.
Evin ahşap olmasında dolayıda ev yağmur ve rüzgardan çok daha çabuk etkilenebiliyor. Kütahya Anıtlar Kurulu'na çok sık bu ev ile ilgili başvurduklarını belirten mahalle skinleri herhangi bir yetkilinin kendilerine yardımcı olamadığını da söylediler. Mahalleliler her gün ölüm korkusuyla bu evin önünde geçtiklerini vurgulyarak yetkililerin duyarsızlıklarına karşı şu açıklamlarda bulundular:
'Biz kendimizi ne kadar korumaya çalışırsak çalışalım bu ev yıkıldığı zaman sokağın dar olmasından dolayı kaçacak bir yerimiz yok. Sokakta ancak bir araba geçecek kadar alan var. Bazı ağır vasıtalar evin önünden geçiği zaman ahşap evin tahtaları oynamaya başlıyor. Hadi biz büyükler bir şekilde kendimizi koruyabiliriz. Bizim çocularımız her gün bu sokata oyun oynuyorlar. Bizim çocuklarımız bu evin enkazı altında kaldığı zaman bunun hesabını kim verecek.
Her yere gidiyoruz bütün resmi yerlere başvurda bulunuyoruz; ancak somut bir adım atan yetkili göremiyoruz.'şeklinde açıklamlarda bulunarak yaşanan bu çözümsüzlüğe tepkilerini dile getirdiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com