Mahkeme Başbakan Erdoğan’ı mahkum etti

Mahkeme Başbakan Erdoğan’ı mahkum etti
Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi, Seydişehir ETİ Alüminyum Tesisleri’nin özelleştirilmesiyle ilgili yargının verdiği “yürütmeyi durdurma ve iptal” kararlarının uygulanmasında kişisel kusurları olduğu gerekçesiyle Başbakan Tayyip Erdoğan ile 5 bakan ve öz

TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası, verilen “yürütmeyi durdurma ve iptal” kararlarını uygulamamaktan doğan kusuru nedeniyle kişisel olarak sorumlu olan Başbakan Erdoğan, o dönemin Maliye Bakanı Kemal Unatıkan, Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, dönemin Devlet Bakanları Mehmet Şimşek ve Ali Babacan ile eski Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan vekili Ahmet Aksu hakkında 10 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde, “ETİ Alüminyum Tesisleri’nin özelleştirilmesi ile ilgili TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası tarafından ihale komisyonu kararı, ihale ve ÖYK kararı aleyhine açılan davalarda verilen yürütmeyi durdurma ve iptal kararları söz konusu davalılar tarafından uygulanmamıştır. Anayasanın 138. maddesi ve İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. maddesine göre yargı kararlarının gereğini yerine getirmeyen Başbakan, ilgili bakan ve bürokratlar, kişisel olarak kusurludurlar denildi.

KARARIN GEREKLERİ YERİNE GETİRİLMEMİŞ

Metalurji Mühendisleri Odası’nın aynı konuda daha önce AİHM’e başvuru yaptıkları belirtilen dilekçede, bu zararların tamamını, yargı kararlarını uygulamayan Başbakan ve ilgili kamu yöneticisi makamında bulunanların kişisel servetleriyle ödeninceye kadar hukuk mücadelesinin sürdürüleceği belirtilerek şöyle denildi:

“Yargı kararlarını uygulamakla görevli davalılar, yasal süre içerisinde kararların gereklerini yerine getirmemişlerdir. Yargı kararlarına konu ETİ Alüminyum Tesisleri, halen özel bir şirket tarafından işletilmektedir. Danıştay kararlarında dava konusu özelleştirme işlemleri sonucunda kamunun zarara uğratıldığı açıkça belirtilmiştir.
Davalıların yargı kararlarını uygulamama şeklindeki haksız eylemleri nedeniyle toplum olarak bu zarara katlanılmaya devam edilmektedir. ETİ Alüminyum Tesisleri ve bu tesisle birlikte özelleştirilen baraj, liman, madenler ve sosyal tesislerin tamamı ülkemizde yaşayan insanların ortak varlığıdır. Bu ortak varlığı korumaya dönük yargı kararlarını uygulamayan davalılar, toplumsal bir zarara da yol açmışlardır.”


2011 yılında Ankara 16.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan dava, önceki gün karara bağlandı. TMMOB avukatı, duruşmada daha önceki verdikleri dilekçeyi tekrar ederek, davanın kabulünü istedi. Davalı tarafların avukatı ise açılan davanın reddedilmesini talep etti.

Yargıç Yaşar Eren ise dosyanın incelenmesi sonucunda verdiği kararda, davanın kabulüne, davalıların davacı Metalurji Mühendisleri Odası’na davanın açıldığı tarihten itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte 10 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.
(SRK)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com