Mahkeme işten çıkarmaları durdurdu

Mahkeme işten çıkarmaları durdurdu
Fransa'da bir mahkeme, Peugeot Citroen'deki yeniden yapılandırma planlarını, şirketin bazı işçileriyle gerekli müzakereleri yürütmediği gerekçesiyle askıya aldı.

8 bin işçinin işten atılmasına ve Paris'te bir fabrikanın kapatılmasına yol açacak olan planlar Fransa'da tartışma yaratmıştı.
 
Peugeot, Paris temyiz mahkemesinin planların uygulamasını ertelemesine rağmen, sendikalarla durumu müzakere etmeye devam edeceğini açıkladı.
 
Mahkeme, kesinti planını askıya alma kararını, şirketin Faurecia adlı taşeron şirketinde çalışanların şikâyeti üzerine aldı.
 
CGT sendikası mahkemeye Peugeot'nun Faurecia'daki iki işçi komitesini planları hakkında zamanında bilgilendirmediğini iddia ederek başvurdu.
 
Faurecia'ya ait iki atölyenin, şirketin Paris yakınlarındaki Aulnay fabrikasının kapatılmasından etkileneceği tahmin ediliyordu.
 
Peugeot, kesintileri uygulamayı planladığı yeniden yapılandırmayı Mart ayına kadar bitirmeyi planlıyordu.
 
Şirket, esas işgücü bünyesindeki çalışanlarıyla, önceden planlanan müzakerelere Şubat ayı boyunca devam edeceğini ve Faurecia'daki çalışanlarla müzakerelere de bir an önce başlayacağını açıkladı.
 
Fransız hükümeti, geçen yıl Peugeot'ya çağrıda bulunarak, planlarını geri almasını istemişti. Diğer Avrupalı rakipleri gibi pazar daralması ile karşı karşıya kalan şirket giderleri kısmak için sağladığı istihdamda kesintiye gitmeyi hedefliyor.
 
Avrupa Birliği içinde araç satışları geçen yıl 2011'e oranla yüzde 8.2 oranında düşmüştü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com