“Mahkeme RedHack’e başvuracak”

“Mahkeme RedHack’e başvuracak”
RedHack'in bugün görülen davasında mahkeme başkanı bilirkişi bulamadıklarını söyledi.

Redhack’ (Kızıl Hackerlar) davasında, “Sol ve bölücü terör örgütlerinin tamamına dijital anlamda destek verdikleri, bu anlamda terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri” iddia edilen 10 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Dava esnasında konuşan mahkeme başkanı, dosya çok kapsamlı olduğu için bilirkişi bulmakta zorlandığını ifade etti. Bu ifadenin sosyal medyada paylaşılmasının ardından duruma tepki gösterenler, twitter ve facebook üzerinden eleştiride bulundu.

“BİLGİSAYAR BÖLÜMÜNÜ SEÇMEZ OLAYDIM”

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanıklar Alaaddin Karagenç, Reşit Pınaroğlu, Egemen Kut ve avukatları ile müdahil İçişleri Bakanlığı’nın avukatı Asuman Erdurmaz katıldı.

Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, sanıkların suçla bağlantılarını tespit edecek bilirkişi heyetinin henüz görevlendirilemediğini bildirdi.

Savunma yapan Egemen Kut, internet ve bilgisayar kullanmayı arkadaşlarından öğrendiğini belirti, mail adresinin şifresinin kaybolduğunu, bulmak için internet ortamında “Redhack” grubuyla tanıştığını kaydetti.

“Redhack”a sempati duyduğunu, bu nedenle içinde “kızılhack” olan bir mail adresi aldığını anlatan Kut, “Redhack örgütüyle alakam yok. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün sitesinin hacklendiğinden haberim yok. Herhangi bir kamu kurumunun veya Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesine girmedim” dedi.

Meslek yüksek okulunda bilgisayar bölümünde okuduğunu söyleyen Kut, “Bilgisayar bölümünü seçmez olsaydım. Derslerime de devam edemedim” diye konuştu.

DENİZLİ VERGİ DAİRESİ HACKLENDİ Mİ?

İçişleri Bakanlığı’nın avukatı Asuman Erdurmaz, Denizli Vergi Dairesi’nin sitesinin de hacklendiğini ancak bu duruma iddianamede yer verilmediğini savundu, bunun için yeni bir iddianame hazırlanmasını istedi.

Sanık avukatlarından Yusuf Gözel, yeni bir iddianame talebini kabul etmediklerini belirtti, sanıkların, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün bilişim sistemine yasa dışı yollarla girip girmediğinin belirlenmesi için IP adreslerinin ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün kayıtlarının incelenmesini, bilirkişi raporunun bu doğrultuda hazırlanmasını istedi.

Mahkeme Başkanı Köksal, Redhack dosyası kapsamlı olduğu için bilirkişi bulmakta zorlandıklarını belirtti.

Mahkeme, Denizli Vergi Dairesi’ne ilişkin katılma talebini reddetti, müdafi avukatlarının talepleri doğrultusunda bilirkişi raporunun hazırlanması karar vererek duruşmayı erteledi.(MUK)

sozcu.com.tr

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com