Mahkeme yönetim sistemi projesi toplantısı

Mahkeme yönetim sistemi projesi toplantısı
Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül, basın mensupları ile bir araya gelerek Mahkeme Yönetim Sistemi Projesi hakkında bilgi verdi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül, basın mensupları ile bir araya gelerek Mahkeme Yönetim Sistemi Projesi hakkında bilgi verdi. 

Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü binasında gerçekleştirilen toplantıda, projeyle alakalı olarak Türkiye genelinde 20 pilot adliyenin basın sözcüsü olarak atandığını belirten Başsavcı Çetingül, 1 yıl boyunca proje hakkında Ankara ve İstanbul’da eğitim seminerleri aldıklarını söyledi. Projenin ayaklarından birisinin de basın ve medya ile ilişkiler olduğunu, bu kapsamda toplantıyı düzenlediklerini ifade eden Çetingül, ''Ankara'da aldığımız eğitimlerde basın mensuplarıyla aramızdaki bağlar masaya yatırıldı. Biz de baktık ki basınla ilişkiler bizim açımızdan sağlıklı değil. Kendi öz eleştirimizi yaptık. Burada bizim yanlışımız, hatamız var'' dedi.

Eğitimlere Avrupa'dan hakim ve savcıların de katıldığını anlatan Çetingül, ''Diğer ülkelerde adliyelerdeki uygulamaları gördük. Duruşma salonunda basın mensupları için ayrılan odalarda faks, internet ve telefon var. Duruşmanın önemli bölümleri hemen yayınlayabilmesi için. Türkiye'yle kıyaslandığında bizim çok geride olduğumuzu gördük. Bu durum çok da sağlıklı değil. Mahkeme Yönetim Sistemi Projesi sayesinde bir takım değişiklikler planlanıyor'' diye konuştu.
Adliye binalarında vatandaşların bilgi alması adına kısıtlı alanlar oluşturulacağını vurgulayan Orhan Çetingül, ''Vatandaş kapı kapı dolaşmayacak. Ön büroda tüm bilgiyi alabilecek. Kısıtlı alanlar oluşturulacak. Hakimler ortalama günde 30-40 arasında vatandaşa danışmanlık yapmak durumunda kalıyor. Kısıtlı alanlar oluştuğunda vatandaş tüm bilgileri ön bürolardan alabilecek'' diye konuştu.

Eğitim sonucunda planlamaları açıklayan Çetingül, vatandaşa savcılıkta gösterilen ilgi, mahkeme celplerindeki bilgilerin açıklayıcılığı ve adliyelerde istenilen yerin bulunabilmesi gibi konularda anket yapılacağını da belirtti.

Toplantı, açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularının yanıtlanması ile son buldu.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com