Mahkemede hakimin sesi titriyordu

Mahkemede hakimin sesi titriyordu
Mahkemeden sonra çok rahat uyuduğunu belirten İlker Başbuğ mahkeme başkanına uyku uyuyabildi mi diye sordu.

Mahkemeden sonra CHP Cezaevi İnceleme Komisyonu 7 saat cezaevinde kaldı. Alınan bilgiye göre İlker Başbuğ’un  “Mahkeme başkanının sesi kararları okurken titriyordu. Acaba o rahat uyudu mu dediği belirtildi.
 
CHP Cezaevi İnceleme Komisyonu üyeleri Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, dün sabah saatlerinde Adalet Bakanlığı’na başvurarak, Ergenekon davası kapsamında önceki gün hüküm giyen emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, İzmir Milletvekili Balbay, eski İnönü Üniversitesi rektörü Fatih Hilmioğlu, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, gazeteci Tuncay Özkan ve suç örgütü lideri Sedat Peker ile görüşme talep etti.
 
Öğlen saat 14.00 sıralarında Silivri Cezaevi’ne giren CHP Cezaevi İnceleme Komisyonu üyeleri, yaklaşık 7 saat cezaevinde kaldı. Alınan bilgilere göre Başbuğ, “Ben dün gece çok rahat uyudum. Ama mahkeme başkanı uyku uyuyabildi mi? Mahkeme başkanının sesi kararları okurken titriyordu. Acaba o rahat uyudu mu? Verilen karardan ben utandım. Bu dava sürecinde en kötüsüne hazırlandığımız için okunan kararı çok metanetli karşıladım” diye konuştu.
 
Balbay’ın ise “Zonguldak vekilimiz Haberal’ın çıkmasına çok sevindim. Hiç olmazsa birimiz çıktık. Elbette ki arkadaşımızın çıkması ve parlamento çalışmalarına katılacak olmasından çok mutluluk duydum” dediği ifade edildi.
 
Önceki gün duruşmada hakkında yakalama kararı çıkarılan Alemdaroğlu’nun ise, “Tutuklanmayı bekliyordum, çantamı hazırlayıp gitmiştim. Henüz hangi koğuşta kalacağım belli değilken sizleri karşımda gördüm” dediği belirtildi.
 
Başbuğ’un görüşme sırasında Ağbaba’ya Milliyet’in bir süre önce manşetine taşıdığı “Veli’nin Listesi” haberini anımsatarak, “Sana Schindler diyorlarmış. Tüm Gezi tutuklularını çıkarmışsın. Bizi de özgürlüğümüze kavuştursana” diye takıldığı öğrenildi.
 
İYİ HALDEN İNDİRİM
 
Ergenekon davasında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına indirim uygulandı. Mahkeme, Başbuğ’a “darbeye teşebbüs” iddiasıyla önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ancak mahkeme, yargılama sürecindeki tutum ve davranışları nedeniyle Başbuğ’un cezasını ‘iyi hal’den müebbet hapse indirdi. Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’na göre, hakkındaki kararın kesinleşince Başbuğ, “ölene kadar” değil, 36 yıl cezaevinde yatacak.
Polis, Eray Özbal'ın, hint kenevirlerini en iyi şekilde yetiştirmek için evden dışarı çıkmadığını belirledi. Özbal'ın öğrencisi Zeki Yalçın'ın da Sarıyer'deki evinin bahçesinde yetiştirdiği insan boyundaki hint kenevirleri de polisler tarafından söküldü. Polis, Adalar'da gözaltına alınan bir kişinin de evinde bir kaç kök hint keneviri buldu.
 
Polis, Hakan Yılmaz'ın özel şoförü Ahmet Sağlam'ın torbacı olduğunu, Eray Özbal'dan aldığı uyuşturucuları diğer ünlülere götürdüğünü belirledi. Operasyonda teknik takibe ilk olarak 'Hakim Bey' şarkısını seslendiren Mehmet Erdem'in takıldığı, evinde yapılan aramada da ekstazy ve esrar bulunduğu belirtildi. Ünlü isimlerin torbacılara, "Bir CD getir de film izleyelim" diyerek şifreli olarak uyuşturucu istedikleri öne sürüldü.
 
Operasyonda arama yapılan evlerde, 17 bin ekstazy, 13 kilo 593 gram esrar, 126 gram amfetamin, 115 kök hint keneviri, 3 hassas terazi, 5 sarma sigara kağıdı, 6 esrar öğütücü, 10 uyuşturucu kullanmaya yarayan düzenek, 61.8 gram tütünle karışık esrar, 2 silah, 46 fişek, 210 gram esrar tohumu, 0.75 gram kokain, uyuşturucu satışından kazanıldığı değerlendirilen 2550 euro ve 4285 lira ele geçti. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com