Mahkeme’den dinletme talebine ret

Mahkeme’den dinletme talebine ret
Mahkeme, Başbuğ'un avukatı Genelkurmay eski Başkanı Koşaner'in dinlenmesini talebini reddetti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasının 276. celsesi başladı.

Duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve Tuncay Özkan’ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık hazır bulundu.
 
MİLLETVEKİLLERİ İLE JANDARMALAR TARTIŞTI
 
Duruşmanın başlamasından önce salonda bulunan CHP milletvekilleri ile jandarma görevlileri arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Duruşma öncesinde avukatlar bölümüne oturmak isteyen CHP Milletvekili Umut Oran ile jandarma görevlileri tartıştı. Oran, uzun uğraşlar sonucunda avukatlar bölümüne oturdu. Tartışma sırasında Oran jandarma görevlilerine, “10 dakikalık yolu 3 saatte geldik. Neden o tarafa geçemiyoruz. Mülteci miyiz biz?” dedi.
 
Bazı izleyiciler sanıkları alkışlarken, bazıları da “Alkış yapmayın salondan atılırız” diyerek uyardı. Sanıklardan İlker Başbuğ, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ile Tuncay Özkan içeri girdiğinde bütün izleyiciler ayağa kalktı. Alkışlarla karşılanan sanıklar, salondakileri el sallayarak selamladı.
 
Duruşmanın başlamasından önce sanık Tuncay Özkan duruşmayı izleyenlere dönerek, “Vicdanın sembolü oldunuz. Vicdanı bu vicdansızlara öğretin. Yedi düvele öğrettiniz, bunlara da öğretin” dedi.
 
Mustafa Balbay ise, “4. yargı paketinde neyin çıkacağını biliyorum. 5. yargı paketi çıkacak. Hukuku matruşkaya çevirdiler. İnanmayın” diye bağırdı.
 
Daha sonra heyet duruşma salonuna geldi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşmayı izleyenleri ‘sessiz olmaları’ konusunda uyardı. Başkan Özese, davaya gelen yazılarla ilgili taraflara bugün söz verileceğini söyledi.
 
KOŞANER DE DİNLENSİN
 
Sanık avukatları yoklaması sırasında söz alan İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Atilla Işık’ın duruşmada hazır olduklarını belirterek, tanık olarak dinlenmelerini istedi. Bu dört komutan da Temmuz 2011’de görevlerinden istifa etmişti.
 
MÜTALAA VERİLMEYECEK
 
Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özefe, bugünkü celsede gelen cevabi yazıların okunacağını ve bu yazılara ilişkin taraflara söz verileceğini belirtti. Bugünkü duruşmada mütalaa verilmeyecek.
 
 DURUŞMAYA ARA VERİLDİ
 
Ergenekon davasında savcı, eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, eski Jandarma Genel Komutanı Atilla Işık, eski Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç’ın tanık olarak dinlenilmesi yönündeki avukatların taleplerinin reddedilmesini istedi.
 
Duruşmaya, taleplerin alınmasının ardından 14.30′a kadar ara verildi. Mahkeme Heyeti, ara sonrası tanık dinletme talepleri hakkında karar verecek.
 
MAHKEMEDEN TALEPLERE RET!
 
Mahkeme, İlker Başbuğ’un da aralarında bulunduğu sanık avukatlarının tanık dinletme taleplerini reddetti. Başbuğ’un avukatı, Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Atilla Işık’ın duruşmada hazır olduklarını, tanık olarak dinlenmelerini istediklerini belirtmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com