Mahkumlar fındık tüketimine katkı sağlayacak

Mahkumlar fındık tüketimine katkı sağlayacak
Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, DOKA ile ortak hazırladıkları proje kapsamında Ordu E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda yılda yaklaşık 300 ton fındığı işleyip başka cezaevlerine satmayı planladıklarını bildirdi

ORDU (AA) - Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, DOKA ile ortak hazırladıkları proje kapsamında Ordu E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda yılda yaklaşık 300 ton fındığı işleyip başka cezaevlerine satmayı planladıklarını bildirdi. 

Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ceza infaz kurumunun fiziki şartlarının her geçen gün iyileştiğini, aynı zamanda hazırladıkları bazı projelerle cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlülere iş imkanı verdiklerini belirtti. 

Türkiye'de en çok fındığın Ordu'da üretildiğine dikkat çeken Uslu, bu kapsamında yeni proje hazırladıklarını ifade etti. 

Projeyle yaklaşık 100 tutuklu ve hükümlüye iş imkanı sunacaklarını söyleyen Uslu, şöyle konuştu:

"Fındık üzerine Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile ortak bir proje çalışmasındayız. Çalışmalar son aşamaya geldi diyebiliriz. Cezaevinde yıllık yaklaşık 300 ton fındığı kavurmak ve paketlemek suretiyle satışını gerçekleştireceğiz. Bu anlamda pazarımız da hazır. Hedef pazarımız Türkiye'deki diğer cezaevleri olacak. Cezaevlerinde en çok tüketilen gıda maddelerinin başında kuru yemiş geliyor. İnsanlar bir şekilde vakit geçirmek istiyorlar. Biz de bu kapsamda ilk adımlarımızı atarak 300 ton fındığı işleyeceğiz ve bu iş için de yaklaşık 100 civarında hükümlü ve tutukluyu çalıştıracağız. Aynı zamanda onlara iş vermiş ve iş kazandırmış olacağız. Devamında bu ürünleri paketleyip, satıp bu şekilde yöreye fındık satışı ve tüketimi noktasında katkı sağlayacağız. Fındığın teminini ise manav ve üreticilerden sağlayacağız. İlk etapta 250 bin lira civarında paraya ihtiyacımız var. Daha sonra bunu geliştirerek hedeflerimizi artırmayı planlıyoruz."

- "Projeyi destekliyoruz" 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ordu E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu ve DOKA iş birliğinde hazırlanan projeyi oldukça olumlu bulduğunu belirterek, "Fındık tüketimi noktasında eksiklerimizin olduğu ortada. Mahkumlara yönelik bu çalışmayı sonuna kadar destekliyoruz. Bu proje kapsamında yılda 300 ton fındık işlenecek. Bu rakam oldukça ciddi. Projenin ilerleyen yıllarda büyümesiyle rakam da artacaktır. Bu nedenle projede emeği geçenleri kutluyoruz. Fındık için kim elini taşın altına koyuyorsa hepsine teşekkür ediyoruz" dedi.

Cörüt, projenin başka kurumlara fındık tüketimi konusunda öncülük edeceğine inandığını da sözlerine ekledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com