Mahkumlar tarafından üretilen ürünler sergilendi

Mahkumlar tarafından üretilen ürünler sergilendi
Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı, Açık ve Kapalı Cezaevi'nde kalan mahkumlar tarafından iş atölyelerinde üretilen el ürünlerinin sergisini açtı.

Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı, Açık ve Kapalı Cezaevi'nde kalan mahkumlar tarafından iş atölyelerinde üretilen el ürünlerinin sergisini açtı.
Serginin açılışında konuşan Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Nihat Erol, Açık ve Kapalı Cezaevi'nde toplam bin 300 mahkumun olduğunu söyledi.
Erol, Adalet Bakanlığı'nın son dönemlerde geliştirdiği ve uygulamaya koyduğu Yeni Ceza Adalet Sistemi'nin bir gereği olarak Türkiye'de bütün cezaevlerinde olduğu gibi Afyon'da da yoğun, etkin bir eğitim ve topluma kazandırma programları uyguladıklarını bildirdi.
Eğitim programları çerçevesinde öncelikle cezaevlerinde okuma, yazma bilmeyen mahkumlar için okuma yazma kursları düzenlediklerini belirten Erol, onları öncelikle okuma, yazma, öğrenme konusunda teşvik ettiklerini kaydetti. Erol, yine cezaevine düşerek eğitimlerini yarıda bırakmış ve tamamlayamamış olan mahkum ve tutuklar içinde açık ilkokullarına, açık öğretim liselerine ve açık öğretim fakültelerine kayıtlarını yaptırarak onların eğitimlerini tamamlamaları konusunda çaba sarf ettiklerini söyledi.
Erol, bu kapsamda açık cezaevinde bulanan iş atölyelerinde gönüllülük esasına göre mahkumların istihdam edildiğini ve her mahkumun gösterdiği emek ve çabalarına karşılık gelen ücretlerinin devlet tarafından kendilerine ödendiğini söyledi.
Ayrıca bu süre zarfında istihdama ve üretime katkı sağladıkları her süre için kendilerinin sigorta primlerini de yatırdıklarını dile getiren Erol, “Burada asıl amaç cezaevimizde bulunan bütün tutuklu ve hükümlülerimize bir şekilde eğitim elini uzatmak, onları açılan bu kurslardan eğitim faaliyetlerinden bir şekilde yararlandırmak. Bu gün burada açık ve kapalı cezaevimizde bulunan hükümlü ve tutuklularımızın bu faaliyetler çerçevesinde üretmiş oldukları el ürünleri yer alıyor.” diye konuştu.
Konuşmanın ardından Vali İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Veli Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcısı Nihat Erol, Baro Başkanı Turgay Şahin ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Veysel Garani İsmailoğlu birlikte kurdele keserek serginin açılışını yaptı ve sergiyi gezdiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com