Makedonya'nın isim sorunu için yeni girişim

Makedonya'nın isim sorunu için yeni girişim
Birleşmiş Milletler, Makedonya'nın Yunanistan'la arasında olan isim sorunu için yeni bir girişim başlattı.

Girişim çerçevesinde Birleşmiş Milletler temsilcisi Matthew Nimetz, Üsküp ile Atina arasında mekik diplomasisi yürütüyor. Nimetz'in ilk durağı, Makedonya'nın başkenti Üsküp oldu.

Makedonya cumhurbaşkanı, başbakanı ve dışişleri bakanı ile görüşen Nimetz, Üsküp'e yeni önerilerle değil, Makedonya yönetimini dinlemek, müzakere sürecini hızlandırmak için neler yapılabileceğini araştırmak üzere geldiğini söyledi.

Nimetz, Makedon yönetimine, uluslararası toplumun ve Birleşmiş Milletler'in bu konudaki görüşlerini aktardığını da kaydetti.

Birleşmiş Milletler temsilcisinin Atina'da da temaslarda bulunması bekleniyor.

Yunanistan, 130'dan fazla ülkenin Makedonya'yı Makedonya ismiyle tanımasına rağmen, Yunanistan, kendi topraklarında da Makedonya isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle, bu ülkenin ismini değiştirmesini istiyor.

BM'ye Uzatılmış İsimle Üye Olabildi

Yunanistan'ın muhalefeti yüzünden Makedonya, Birleşmiş Milletler'e eski Yugoslavya'nın Makedonya Cumhuriyeti adı altında üye olabildi, NATO'ya üyeliği ise isim yüzünden Atina'nın vetosuna takılmış durumda.

Uluslararası Adalet Divanı, geçen Aralık ayında, Yunanistan'ın Makedonya'nın NATO üyeliğini engellemesini hukuka aykırı bulmuştu.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com