Maket kitaplar geliyor!

Maket kitaplar geliyor!
Türkiye'de, yayınevleri kitaba ilgiyi çekmek amacıyla değişik yöntemlere başvuruyor...

Kitap okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı Türkiye'de, yayınevleri kitaba ilgiyi çekmek amacıyla değişik yöntemlere başvuruyor.

Başkentteki bir yayınevi de yeni yayınların tanıtılmasını sağlamak ve okuma alışkanlığını artırmak amacıyla ''Maket Kitap'' uygulaması başlattı. Bazı eserlerin bir bölümünün yer aldığı maket kitaplar, halka açık mekanlarda ücretsiz temin edilebiliyor.

Yayınevinin editörlerinden Boğaç Erkan soruları yanıtlarken, ''İnsanları kitap okumaya nasıl teşvik ederiz, kitap satışlarını nasıl artırırız'' diye düşünürken, maket kitap fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

Uygulama kapsamında, yeni çıkan kitapların tanıtımlarının yer aldığı maket kitaplar hazırladıklarını anlatan Erkan, ''İnsanların sık sık bekledikleri otobüs yazıhanesi, berber, kuaför gibi yerlerde dağıtabileceğimiz 15-16 sayfalık bir ürün ortaya çıktı'' dedi.

Maket kitapların içerisinde hobi kitapların ya da yeni yazarların eserlerinin yer aldığını kaydeden Erkan, şöyle devam etti:

''Uygulamayla yeni çıkan kitapları halka doğrudan duyurmayı amaçlıyoruz. Türkiye'de kitap çeşitliliği arttı. Çok sayıda yayın yapılıyor. Ancak bütün bunlara karşın kitap okuyanların sayısında istenilen düzeyde bir artış olmuyor.

Bu uygulamayı her türlü kitap için düşünüyoruz. Türkiye'de yeni yazar adaylarımız çok var. Ancak yeni yazarlarımızın piyasada şans bulması zor oluyor. Biz bu uygulamayı yeni yazarlarımız için bir fırsat olarak düşünüyoruz. Hem yazarımızın adı duyuluyor hem de kişileri okumaya teşvik ediyoruz. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde okuyucular kitaba bir şekilde ulaşıyorlar, ama Anadolu'da şartlar biraz daha zor. Bununla bir kıvılcım parlatıp insanları kitaba yöneltmek istiyoruz.''

Maket kitapları bir kutu içerisinde hazırladıklarını belirten Erkan, uygulamayı ''Eldora'nın Cenneti'', ''Yeter Tenimi Acıtmayın'', ''Her Yönüyle Dijital Fotoğrafçılık'' ve ''Her Yönüyle Gitar'' kitaplarıyla başlattıklarını söyledi.

Maket kitapları isteyenlere ücretsiz gönderdiklerini ifade eden Erkan, ''Sadece bir kargo ücreti söz konusu olabilir. Örneğin bir doktor, muayenehanesi için maket kitap istediğinde bize ulaşırsa kendisine gönderiyoruz'' diye konuştu.

Daha önce benzer uygulamalar yapıldığını, ancak kitapevleriyle kısıtlı kaldığını dile getiren Erkan, maket kitapları büyük alışveriş merkezleri, mağazalar, hiper marketlerle belli başlı benzin istasyonlarından, doktor muayenehaneleri, berber, kuaför, oto bakım gibi bekleme salonları bulunan yerlere kadar geniş bir yelpazede dağıtmayı düşündüklerini anlattı.

Erkan, maket kitapların sunulduğu kutularda ''İnsan Okur''' ve ''Bazı şeyler parayla satın alınamaz... Bu kitaplar sizin için'' gibi sloganların yer aldığını bildirdi.

Uygulamanın çok yeni olduğunu ve olumlu tepkiler aldıklarını dile getiren Erkan, şunları kaydetti:

''Maket kitaplar İstanbul'da düzenlenecek TÜYAP fuarında da dağıtılacak. Güzel dönüşler alacağımızı düşünüyorum. Uygulamada yer alacak yazarlar yayın kurulu tarafından belirleniyor. Genellikle yeni yazarları tercih etmeye çalışıyoruz. Hobilere yönelik kitaplar da olabiliyor. Okuyucunun ilgisini ne çekebilir, insanları okumaya nasıl sevk edebiliriz? Aslında hedef bu.

Maket kitapları belli bir miktar üretip dağıtıyoruz, misyonunu tamamlayınca yeni bir esere geçiyoruz. Tirajlarımız oldukça yüksek, 4 kitap için 100 binin üzerinde baskı yaptık. Her kutuda sadece bir kitabın tanıtımı var, iki kitabın daha maket kitabı hazırlanıyor.''

MAKET KİTAPLARDAN ÖRNEKLER
Erkan'ın verdiği bilgiye göre, maket kitabı hazarlananlar arasında yer alan Mehmet Morkoç tarafından yazılan ''Eldora'nın Cenneti'' adlı eserde, babasını kaybeden Eldora'nın zihninde, avukatın sorusuyla oluşan kuşkunun, genç kızın yaşamını nasıl değiştirdiği anlatılıyor.

Gerçeğin peşine düşen Eldora, okuru İspanya'dan Amerika'ya, Irak'a, Körfez Savaşı'nın etkilediği yaşamlara sürüklüyor. Kapağında ''Kimi zaman küçük bir soru tüm hayatınızı değiştirilebilir'' alt başlığı yazılı kitabın arka kapağında, ''Gerçeğin ardına düşmeye cesaretiniz yoksa size verilen hayatı yaşarsınız'' ifadeleri bulunuyor.

Yayınevinin ''Her Yönüyle'' dizisinden çıkan ''Dijital Fotoğrafçılık''ın tanıtımında ise ''Her geçen gün büyük bir hızla gelişmeye devam eden bu sanat dalında ustalaşmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgiyi bünyesinde barındırıyor'' bilgisi veriliyor.

''Her Yönüyle Gitar'' kitabı sayesinde akustik ya da elektrogitar çalmanın kolayca öğrenileceği belirtiliyor. Kolayca anlaşılan, adım adım ilerleyen açıklamalar, şekiller ve uygulama ip uçlarıyla donatılmış pratik ve yararlı rehber niteliğindeki kitapla basit akortları ve şarkıları hemen çalabilmenin mümkün olduğu kaydediliyor.

Maket kitap uygulamasına başvurulan diğer bir kitap ise Meltem Arıkan tarafından kaleme alınan ''Yeter Tenimi Acıtmayın''. Kadın ve kadın sorunlarına dair kitaplarıyla tanınan Arıkan, son romanı ensest mağduru kadınların hikayesi çevresinde şekilleniyor. Arıkan, bu romanıyla Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü'ne layık görülmüştü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com