'Makine nakışı' yarışmasında

'Makine nakışı' yarışmasında
Tavşanlı İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen kursa katılan Esra Türe, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Coats İplik Sanayi AŞ işbirliği ile düzenlenen "Makine Nakışı" konulu yarışmada Türkiye dördüncüsü oldu.

Tavşanlı İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen kursa katılan Esra Türe, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Coats İplik Sanayi AŞ işbirliği ile düzenlenen 'Makine Nakışı' konulu yarışmada Türkiye dördüncüsü oldu.
Başarılı kursiyer Esra Türe, yarışma ödülünü Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Süleyman Çelebi'nin elinden aldı.
Pando (pano-dolap) isimli proje ile derece elde eden Esra Türe ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Süleyman Çelebi ve öğretmen Suna Akar Ağır açıklamalarda bulundu.
Tavşanlı Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Süleyman Çelebi, “Tavşanlı Halk Eğitim Merkezinin yıllar boyu devam eden geleneksel halk oyunları başarıları bu senede aynen devam etti. Bu yıl Kütahya ilinde yapılan proje tabanlı beceri yarışmasında Halk Eğitim Merkezleri ve meslek liseleri arasında Kütahya birinciliği elde ettik. Kütahya birinciliğinden sonra Bölge birinciliği için İzmir'e gittik. İzmir'de Pando isimli eserimiz bölge dördüncülüğünü almıştı. Tabi bu güzel başarıların ardından bu defa Milli Eğitim Bakanlığımızın Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Coats İplik Sanayi AŞ ile yapılan düzenleme ile Türkiye çapında makine nakışı yarışması düzenlendi. Bu yarışmada da derece elde ederek Türkiye dördüncüsü olduk. Geçen hafta Pando eserimiz sergilenmeye gitti. Plaket ve altın ödülleriyle bize geri döndü” diye konuştu.
Öğretmen Suna Akar Ağır yaptığı açıklamada; “ürünümüz tamamen el dokuması olan bir kumaşın üstüne Osmanlı motifleri işlenmiştir. Zamanında Osmanlı Devleti'nin Devlet Hatunu gelin olarak götürdüğünde giymiş olduğu kıyafeti biz bohça haline getirdik ve bu ürünü yarışmaya gönderdik. Ürünümüz sim sarma ve çeşitli tekniklerle yapılmış bohçadır” ifadelerini kullandı.
Başarılı kursiyer Esra Türe ise 3 yıldır Halk Eğitim Merkezinde kursiyer olduğunu söyledi.Bohçanın tepebaşı olduğunu ve 14 renk kullanıldığını ifade eden Türe, Pando'nun 15 bin eser içinden dördüncü olduğunu belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com