Mal varlıkları dudak uçuklattı

Mal varlıkları dudak uçuklattı
Kamu ihalelerini denetleyen Kamu İhale Kurumu'na (KİK) yapılan operasyonun ardında yapılan incelemelerde dudak uçuklatan rakamlara ulaşılıyor. Ali Kaya’nın hesaplarına 3 yıl içinde 2 milyon TL yatırıldığı tespit edilirken, Osman Turna’nın da Turna’nın 400

Savcılık, soruşturma dosyası çerçevesinde başta suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla gözaltına alınan KİK üyesi Ali Kaya ile raportörler Şenol Varürer ile Osman Turna’nın yanısıra Kaya’nın eşi ve kardeşine ait hesap hareketlerini incelemeye aldı.

Turna’nın mal varlığı dudak uçuklattı

Raportör Osman Turna’nın 400 bin lira nakit para, 5 dükkan, 4 daire, 3 otomobil, yazlık ve değerli arazileri olduğu ortaya çıktı. Tutuklanan Osman Turna’nın evinde 46 bin dolar, 23 bin 600 euro ve 25 bin lira nakit para bulunmuştu. Bankalarda da eşi ve kendisine ait 255 bin lirası var. Ayrıca Ankara’da 3 daire ve 2 arazisi, Antalya’da yazlığı, Siteler’de kirada 5 dükkanı ve 3 otomobili olduğu tespit edildi. Eşi memur emeklisi olan Turna’nın maaşı 5 bin 100 lira. Emniyette servetinin kaynağı sorulan Turna, kayınpederinden miras kaldığını ifade ederken kayınpederinin ne iş yaptığı sorusuna da ‘Marangoz, inşaat kalfası’ yanıtını verdi.

‘Rüşvet aldılar’

Kamu ihalelerine yapılan itirazlar sonrasında hazırlanan raporlar ve yeni kurul kararları alınması karşılığında yüklü miktarlarda rüşvet alındığı iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonda, rüşvetlerin Kaya’nın yakınlarına ait özel firmaların banka hesaplarına aktarıldığı iddia edilmişti.

Hesapta 2 milyon lira

Savcılığın, bankalardan ve tapu dairelerinden istediği bilgiler ışığında  soruşturma dosyanın “bir numaralı” ismi Ali Kaya’nın 7 ayrı bankada çok sayıda vadesiz mevduat ve döviz hesabının bulunduğu tespit edildi.

Suç örgütünün faaliyetlerine başladığı 2009’dan başlayarak 2010 ve 2011 yıllarında söz konusu hesaplara yatırılan toplam para miktarının 2 milyon lira, aynı dönemde çekilen para miktarının ise 1.5 milyon lira olduğu saptandı.  Kaya’nın 3 yıllık dönemde iki ayrı bankadan konut kredisi kullandığı ve karşılığında 150 bin lira ödeme yaptığı belirlenirken, 2009-2011 dönemine ait A ve B tipi yatırım fonlarının toplamının 225 bin lira olduğuna buna karşın 75 bin liranın çekildiği anlaşıldı. 2010 yılı öncesinde 2 gayrimenkul alımı yapan Kaya’nın 2010 yılından sonra 6 gayrimenkul aldığı, ancak birini daha sonra sattığı ortaya çıkarıldı. Kaya’nın eşi A.K.’ya ait kayıtlarda ise 2010’dan önce 3 gayrimenkul alımı yapıldığı,  ikisinin sonra satıldığı belirlendi.  Tutuklanan röportör Şenol  Varürer’e ait banka kayıtlarında 4 aynı bankada çok sayıda vadesiz hesabı bulunduğu, 3 yıllık dönemde hesaplara yatırılan paranın 289 bin 500 lira çekilen miktarın ise 289 bin lira olduğu anlaşıldı.

Kaya’nın ağabeyi de zengin

Ali Kaya’nın ağabeyi Süleyman Kaya’ya ait 7 bankada çok sayıda hesaba ulaşıldı. Üç yılı kapsayan dönemde, bu hesaplara yatırılan miktarın 48 milyon lira olduğu, çekilen miktarın ise 47 milyon lira olduğu belirlendi. Süleyman Kaya’nın iş ortağı olan ancak soruşturma dosyasında yer almayan M.S.’ye ait 10 ayrı bankada vadesiz, cari özel ve döviz hesaplarına ulaşıldı. Üç yıllık dönemde hesaplara  106.3 milyon lira yatırıldığı, buna karşın 106 milyon liranın çekildiği tespit edildi.

7 ayrı firma

Süleyman Kaya ve ortağı M.S.’ye ait yedi ayrı firmanın bulunduğu ortaya çıktı. İncelemede, söz konusu şirketlere ait Gelir İdaresi Başkanlığı’na beyan edilen tutarlar ile şirket ortakları olan Kaya ve M.S.’ye ait banka hesaplarındaki para miktarları arasında dikkat çekici farklar bulunduğu görüldü. Şirketlerin bu dönemlerde “borçlu” göründüğü ancak banka hesap hareketlerine bakıldığında her iki ortağa ait hesaplarda milyonlarca liranın döndüğü, aynı hesaplardan milyonlarca liranın “nakit olarak” çekildiği belirlendi. Ortaya çıkarılan şüpheli hesap hareketleri nedeniyle, savcılığın Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan (MASAK) ayrıntılı rapor hazırlanması için resmi yazıyla talepte bulunduğu öğrenildi.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com