Malazgirt Zaferi'nin Yıldönümü Etkinlikleri

Malazgirt Zaferi'nin Yıldönümü Etkinlikleri
Türk ve dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan ve Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Meydan Muharebesi’nin 942

Türk ve dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan ve Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Meydan Muharebesi’nin 942. yıldönümü kutlamaları geçmiş yıllara nazaran daha görkemli kutlandı.
Geçmiş yıllarda sadece bir gün ve sade bir programla kutlanan şanlı zafer bu yıl Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımlarıyla 3 gün sürdü. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde düzenlenen etkinlikler kapsamında 81 vilayetten ismi Alparslan olan 1071 genç de kutlamalara katıldı. Kırgız asıllı Türk vatandaşları tarafından tören alanına kurulan kıl çadırlar da katılımcılara o günkü ortam yaşatıldı.
Bu yıl kutlamaların çok güzel geçtiğini ve katılımın yoğun olduğunu dile getiren Muş Valisi Vedat Büyükersoy; “Malazgirt Zaferi’nin 942’inci yıldönümü kutlamalarını yaptık ve kutlamalar son derece yoğun bir katılımla gerçekleşti. Vatandaşlarımızın katılımından çok memnun olduk. Türkiye’nin değişik illerinden Alparslan isimli 1071 vatandaşımız da programa katıldı. Bunun anlamı da, bu ismin ülkemizde niçin sevildiği konusunda bir farkındalık oluşturmaktı. Bunu Gençlik ve Spor Bakanlığımız tercih etti ve 1071 Alparslan’ın katılımıyla zaferi kutladık. Bize göre kutlamalar son derece iyi geçti. Kırgız asıllı olan Türk vatandaşlarımız tarafından kıl çadırlar kuruldu. Cirit oyunu ve eski Türklerin oynadığı oyunlar oynandı ve akşam saatlerinde de konser verildi” dedi.
Bundan sonraki yıllarda da bakanlıkların destek vereceğini dile getiren Vali Büyükersoy; “Bundan sonraki yıllarda organizasyonlara bakanlıklarımız destek vereceklerdir. Bundan sonra daha büyük programlar düzenleneceğine inanıyorum. Geçmiş yıllara nazaran bu yıl daha kapsamlı bir etkinlik düzenlendi” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com