Malezya Havayolları uçağının kaybolması

Malezya Havayolları uçağının kaybolması
Uçağı arama çalışmaları, Kazakistan'a kadar genişletildi

KUALA LUMPUR (AA) - Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'e giderken 11 gün önce kaybolan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağı için sürdürülen arama çalışmaları, Güney Yarıküre'de Avustralya'dan Kuzey Yarıküre'de Kazakistan'a kadar genişletildi. 

Malezya Savunma Bakanı ve Ulaştırma Bakan Vekili Hişamuddin Hüseyin, düzenlediği basın toplantısında, 227 yolcusu ve 12 mürettebat üyesi ile kayıp olan uçak için iki geniş hava koridorunda araştırmaların başlatıldığını açıkladı. 

Hişamuddin, uçağın radarlara yakalanmamak için yaklaşık 1500 metre yükseklikten uçtuğu iddialarının da araştırıldığını söyledi. 

Malezya'nın en eski gazetelerinden biri olan "New Straits Times" kayıp uçağın pilotlarının askeri pilotların fark edilmeden hedeflerine ulaşmak için kullandığı tekniği uyguladığından şüphe edildiğini yazmıştı. 

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, gazeteye yaptığı açıklamada, uçağın bazı bölgelerde radarlara yakalanmamak için çok alçaktan uçtuğunu belirtmişti. Aynı yetkili, bu tekniğin uygulanabilmesi için son derece deneyimli ve bilgili olunması gerektiğine dikkati çekmişti.  

- Arama çalışmalarına Fransa da katıldı

Uçağın bulunması için sürdürülen arama çalışmalarına 26 ülke destek veriyor. 

Fransa, arama çalışmalarına yardımcı olması için Kuala Lumpur'a uzmanlardan oluşan bir ekip gönderdi. Heyette, 2009 yılında Atlas Okyanusu'nun karanlık sularına gömülen Fransız Havayolları'na ait yolcu uçağını iki yıl süren çabaların ardından bulan uzmanlar da yer alıyor. 

Uzmanlardan Jean Paul Troadec, "Fransız Havayolları'na ait yolcu uçağından çok daha farklı bir durum ile karşı karşıyayız. Malezya uçağı, çok daha karmaşık bir vaka" dedi. 

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Malezyalı mevkidaşı Necip Rezak'ın Güney Yarıküre'deki arama çalışmalarına liderlik etmeleri önerisini kabul ettiğini söyledi. 

- Ses, yardımcı pilota ait

Malezya Havayolları Üst Yöneticisi Ahmed Jauhari Yahya, kayıp uçak ile kule arasındaki kurulan son temasta konuşanın yardımcı pilot Farik Abdul Hamid olduğunu açıkladı. 

Hindistan ise kayıp uçağın 9 Eylül 2001'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz kulelerini hedef alan terör eylemine benzer bir saldırı için kullanılacağı iddialarını yalanladı. 

Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Hurşid, iddialarla ilgili bir soruya, "Kimsenin o kadar ileri gideceğini sanmıyorum" diyerek yanıt verdi. 

Eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Strobe Talbott, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı açıklamada, "Uçağın yönünü değiştirmesi, yakıt yükü ve menzili, korsanların Hindistan'daki bir kente 9 Eylül'e benzer bir eylem planladığını akla getiriyor" demişti. 

Malezya Havayolları'na ait Boeing 777, 8 Mart Cumartesi günü Kuala Lumpur'dan Pekin'e giderken 227 yolcusu ve 12 kişilik mürettebatı ile radardan kaybolmuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com