Mali destek programının sonuçları açıklandı

Mali destek programının  sonuçları açıklandı
Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerini kapsayan Zafer Kalkınma Ajansı'nın toplam 18 milyon 100 bin lira bütçeli iki mali destek programının sonuçları açıklandı.
Ajans Genel Sekreterliği'nin internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre, 9 Aralık 2011'de ilan edilen Odak Sektörler Mali Destek Programı (ODAK) ve Sürdürülebilir Kırsal ve Kentsel Altyapı Mali Destek Programına (SÜKAP) sunulan projelerin değerlendirme süreci tamamlanarak, asil ve yedek listeler Afyonkarahisar'da gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında onaylandı. 
     
-ODAK'ta 47 proje asil listede yer aldı- 
Genel amacı, işletmelerin üretim, yönetim, pazarlama, ihracat kapasite ve kabiliyetlerinin artırılması, Ar-Ge, inovasyon ve markalaşmaya yönelik uygulamalarının desteklenmesi olan 12 milyon 200 bin lira bütçeli ODAK kapsamında Ajans'a 244 proje sunuldu. Bunlardan 223'ü ön incelemeyi geçerek teknik ve mali değerlendirme sürecine alındı. Değerlendirme sonuçlarının yönetim kurulu tarafından onaylanmasıyla ODAK kapsamında 47 asil ve 20 yedek olmak üzere toplam 67 proje başarılı bulundu. 
Afyonkarahisar'dan 15 asil ve 11 yedek olmak üzere toplam 26 proje, Kütahya'dan 9 asil ve 1 yedek olmak üzere toplam 10 proje, Manisa'dan 12 asil ve 4 yedek olmak üzere toplam 16 proje, Uşak'tan da 11 asil ve 4 yedek olmak üzere toplam 15 proje başarılı ilan edildi. 
Asil listede yer alan projelerin ODAK kapsamında belirlenen öncelikli sektörlere göre dağılımlarına bakıldığında, gıda ve içecek sanayisinden 12, tekstil ve deri sanayisinden 7, metal dışı maden sanayisinden 16, metal eşya sanayisinden 12 proje olduğu görülüyor. 
ODAK çerçevesindeki projelerle bölgeye yaklaşık 25,4 milyon lira yatırım yapılacağı ve 436 kişiye iş imkanı sağlanacağı öngörülüyor. 
     
-SÜKAP'ta asil listede 13 proje var- 
Genel amacı, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların, bölgenin daha yaşanılabilir bir hale gelmesine ve rekabet gücüyle tanınırlığının artırılmasına yönelik sürdürülebilir, stratejik, yenilikçi ve doğal çevreye duyarlı küçük ölçekli altyapı faaliyetlerinin desteklenmesi olan 5 milyon 900 bin lira bütçeli SÜKAP kapsamında Ajans'a 91 proje sunuldu. Bunlardan 77'i ön incelemeyi geçerek teknik ve mali değerlendirme sürecine alındı. Değerlendirme sonuçlarının yönetim kurulu tarafından onaylanmasıyla SÜKAP kapsamında 13 asil ve 20 yedek olmak üzere toplam 33 proje başarılı bulundu. 
Afyonkarahisar'dan 3 asil ve 4 yedek olmak üzere toplam 7 proje, Kütahya'dan 3 asil ve 7 yedek olmak üzere toplam 10 proje, Manisa'dan 4 asil ve 7 yedek olmak üzere toplam 11 proje, Uşak'tan 3 asil ve 2 yedek olmak üzere toplam 5 proje başarılı ilan edildi. 
Asil listede yer alan projelerin sektörlere göre dağılımına bakıldığında, sanayi altyapısına yönelik 4, tarımsal sanayi altyapısına yönelik 5, turizm altyapısına yönelik 1 ve enerji altyapısına yönelik 3 proje olduğu dikkati çekiyor. 
SÜKAP kapsamında gerçekleştirilecek projelerle bölgeye yaklaşık 13,5 milyon lira yatırım yapılacağı ve 43 kişiye iş imkanı sağlanacağı öngörülüyor. 
 
-Proje hazırlama kapasitesinde artış- 
Geçen yıl uygulanmaya başlanan ve halen uygulama süreci devam eden Bölgesel Potansiyelin Harekete Geçirilmesi Mali Destek Programında, Ajans'a 359 proje sunulmuş, yüzde 73'ü ön inceleme aşamasını geçmiş ve yüzde 21'i başarılı bulunmuştu. 
ODAK ve SÜKAP'a sunulan projeler birlikte değerlendirildiğinde, Ajans'a sunulan 335 projenin yüzde 90'ının ön inceleme aşamasını geçtiği ve yüzde 30'unun başarılı bulunduğu görüldü. Bu durum, bölge illerinde proje hazırlama kapasitesinin arttığını gösterdi. 
 
-ZAFER KALKINMA AJANSI BÖLGEYİ BÜYÜKELÇİ VE DİPLOMATLARA TANITTI -
Zafer Kalkınma Ajansı, Manisa, Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar'ın bölgesel potansiyellerini dört ülkenin büyükelçisi ve 18 ülkenin diplomatlarının da katıldığı toplantıda iş adamlarına tanıttı. 
Zafer Kalkınma Ajansı tarafından Afyonkarahisar’daki Oruçoğlu Termal Otel'de düzenlenen ‘TR33 Bölgesi’ni Keşfet’ etkinliğine Ürdün, Hindistan, Hırvatistan ve Endonezya'nın Ankara büyükelçilerinin yanı sıra 18 ülkenin diplomatları katıldı. Toplantıda iller tek tek tanıtılarak, bu kentlerin yerel yatırım potansiyelleri anlatıldı. TR33 Bölgesi'nin yatırım olanaklarının ve yeni teşvik sisteminin bölgeye etkilerinin aktarıldığı toplantıya çeşitli firma ve kuruluşlardan da iş temsilcileri katıldı.
Toplantıda konuşan Afyonkarahisar Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu üyesi İrfan Balkanlıoğlu, kentin gıda, maden ve jeotermal kaynaklar konusundan ön plana çıktığını söyledi. Türkiye'nin yumurta piyasasını Afyonkarahisar'ın belirlendiğini söyleyen Vali Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar’da en kaliteli patatesin yetiştirildiğini ve dünyanın dört bir yanına mermer ihraç edildiğini anlattı. Balkanlıoğlu, yabancı yatırımcıları kente beklediklerini belirtti. Balkanlıoğlu, Uluslararası Zafer Havalimanı'nın bu sene hizmete açılmasını beklediklerini belirterek, özellikle yabancı iş adamlarıyla otel ve kaplıca turizmi alanında iş birliği yapmak istediklerini ifade etti.
Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Uşak Valisi Özdemir Çakacak ise, böyle bir toplantıyla yeni yatırım fırsatlarının ortaya çıkmasını temenni ederek, yabancı misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti. Bölgede birbirinden önemli özellikler ve zenginliklere sahip 4 ilin bulunduğunu aktaran Çakacak, “Bu dört ilimizin yatırım olanakları da oldukça geniştir. Ajansın yönetim kurulunu oluşturan yereldeki idareciler olarak yatırımların kolaylaştırılması için Zafer Kalkınma Ajansı çatısı altında her türlü desteğe bizlerin hazır olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi. Çakacak, Zafer Kalkınma Ajansı hakkında da bilgiler vererek, katılımcılara teşekkür etti.
Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Özmen de Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerine hizmet veren ajansın en temel görevlerinden birinsin bölgenin tanıtımını yapmak, bölgesel potansiyellerin gerçekleşmesi için uluslararası çapta yatırım tanıtımı gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Yılmaz, "Bu çerçevede Türkiye'de bulunan yabancı ülke temsilciliklerinden büyükelçiler, ekonomik diplomatlarına dört ilimizdeki yatırım olanaklarını anlatmak amacıyla 'TR33 Bölgesini Keşfet' adıyla bir etkinlik düzenlenmiştir. Toplantıya Bahreyn, Hırvatistan, Hindistan, Endonezya ve Ürdün gibi ülkelerin büyükelçileriyle birlikte 4 ilimizden 50'nin üzerinde iş temsilcisi katıldı” diye konuştu.
Yılmaz, toplantının ardından iş temsilcileriyle yabancı misafirler arasında ikili görüşmeler yapılacağını aktardı. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com