Maliki'den itiraf

Maliki'den itiraf
Irak Başbakanı Maliki "Dış tesirlerden korkuyoruz" dedi...

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Irak'ın halen hedef alınan bir ülke olduğu için dış tesirlerden korktuklarını bildirdi

İllerden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın, Bağdat'ta "Merkeziyetçi Olmayan Irak" adı altında düzenlediği konferansta konuşan Maliki, Irak'ın halen eski rejimin imajını taşıdığını, zihinlerde halen silahlanmış, saldırgan bir Irak tablosunun bulunduğunu, bu sebeple Irak'ın halen hedef alınan bir ülke olduğunu ve dış tesirlerden korktuklarını söyledi.

'BUGÜNKÜ IRAK, DÜNKÜ IRAK DEĞİLDİR'

Irak'ın, petrol ve gaz üretiminde bölgede birinci ya da ikinci olacağını, bunun iktisadi ve siyasi tesirlerinin olacağını dile getiren Maliki, "Petrol ve gaz üretimi neticesinde iktisadi ve siyasi yönden Irak'ın gelişmesi bazı çevrelerde endişe ve korkuyu doğuruyor. Eski rejimden kalan kötü imaj zihinlerde kaldığı sürece komşu ülkelerde endişe ve korkuya sebep olacaktır. Ama bugünkü Irak dünkü Irak değildir. Saldırgan ve hücum eden bir ordu istemiyoruz. Ülkemizi savunacak bir ordu istiyoruz. Sorunlara, ortak çıkarlara ve diyaloğa dayalı çözüm bulmak istiyoruz. İşbirliğini istiyoruz.

Başkalarının içişlerine karışmak istemiyoruz. Dış müdahaleler sebebiyle kanımız çok aktı. Bunu biz başlattık. Başkalarının içişlerine karıştık. Tepkiler çok sert oldu. Ülkemizin çıkarlarını yıktı" diye konuştu.

Maliki, Irak'ı geçmişte tek bir kişinin yönettiğini, şimdi ise Irak'ın anayasayla yönetildiğini, Irak'ın zenginleşmesi, güçlenmesi ve geçmişte demir yumrukla yönetilen Irak'ın yaşadığı demokrasi tecrübesinin komşu ülkelerinin korkması ve endişelenmesine yol açabildiğini, bundan sonra korku ve endişeye gerek kalmadığını söyledi.

Maliki, "Merkeziyetçi Olmayan Irak" temeli üzerine milli gücü, imkanları ve çabaları ülkenin kalkınması için yönetime katılmasını sağlamak istediklerini kaydetti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com