Maliye Bakanı Şimşek: (2)

Maliye Bakanı Şimşek: (2)
"30 Mart sonrasında siyasi istikrar bozulursa bu, Türkiye'de reform yapmayı zorlaştırır"

ANKARA (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "30 Mart sonrasında siyasi istikrar bozulursa bu, Türkiye'de reform yapmayı zorlaştırır" dedi.

NTV'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Şimşek, seçimler sonrasında bugünden daha kapsamlı bir yolsuzlukla mücadele paketinin gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin şu anda önemli bir sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi. Bu sorunun fırsata dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden Şimşek, İngiltere merkezli Uluslararası Şeffaflık Örgütünün Türkiye'nin son 11 yılda şeffaflaşma ve yolsuzlukla mücadele konusunda ilerlediğini ortaya koyduğuna işaret etti. 

Türkiye'nin bu anlamda 2002'ye göre önemli mesafe kat ettiğini anlatan Şimşek, "Gerek Kamu İhale Kanunu, gerek siyasetin finansmanı, gerekse diğer bütün hususlarda, hakikaten çok kapsamlı bir reformla ülkenin içerideki ve dışarıdaki itibarını artırmamız lazım. Yolsuzlukla yaptığımız mücadeleyi daha güçlendirmemiz lazım. Bu olayların olması bizim için fırsattır" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye'de yolsuzluğun henüz sıfırlanmadığına işaret eden Şimşek, buna karşın 17 Aralık operasyonunun yolsuzlukla ilgisi olmadığını, milli iradeye yönelik bir darbe girişimi olduğunu belirtti. 

- "Siyasi istikrar bozulursa..."

30 Mart yerel seçimlerinin siyasi istikrarı riske edecek bir şekilde sonuçlanması halinde nasıl bir ekonomik adım atacaklarının sorulması üzerine Şimşek, "Siyasi istikrar bozulursa atılacak adımlar çok etkili olmaz" diye konuştu. 

AK Parti hükümetlerinden önceki hükümetlerin ortalama ömrünün 17 ay olduğuna dikkati çeken Şimşek, şöyle devam etti: 

"17 ayda orta vadeli program yapamazsınız. Uzun vadeli reform programını uygulayamazsınız. Ortaya bir vizyon dahi koysanız, ki koymak çok zordur, ona yönelik tedbirleri alamazsınız. Türkiye ne zaman istikrarı yakalasa büyük bir çıkış yaşamış. Son 11 yılda Türkiye çok önemli kazanımlar elde etti. Kim ne derse desin Türkiye bugün Avrupa ile arayı kapatmıştır, Türkiye zenginleşmiştir. Eski dönemde bu kadar güçlü bir çıkış olmamıştı. 30 Mart sonrasında siyasi istikrar bozulursa bu, Türkiye'de reform yapmayı zorlaştırır. Türkiye'nin çok temel sorunları var. Mesela bunlardan bir tanesi Kürt meselesi. Kürt meselesinde kalıcı çözüme yönelik olarak adım atmayı engeller. Niye? Güçlü bir siyasi irade gerekiyor. Herkes bir tarafa çekerken siz, böylesi karmaşık, zor konularda adım atamazsınız. Bir çok zor, yapısal reform var. Bu reformları yapmak güçlü siyasi irade gerektiriyor. Dolayısıyla siyasi istikrar bozulursa alınacak tedbirler son derece sınırlıdır."

Türkiye'nin temellerinin hala sağlam olduğunu vurgulayan Şimşek, maliye politikası açısından manevra alanlarının bulunduğunu söyledi. 

- "Revizyon için çok erken"

Daha önce "ekonomik hedeflerin revizyonu için yılın ilk çeyreğinin tamamlanması gerektiğine" ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Şimşek, "'Türkiye'nin milli iradesine yönelik siyasi motivasyonlarla yapılan darbe dikkate alındığında ocak ayındaki verilerin beklediklerinden daha iyi geldiğini" söyledi. 

17 Aralık olmasaydı Türkiye'nin çok güçlü bir momentuma sahip olacağına dikkati çeken Şimşek, "Şimdi o momentumu kaybettik. Dolayısıyla revizyon için henüz çok erken ancak sonuçlara göre bir ince ayar, revizyon gerekiyorsa bakılabilir" diye konuştu. 

Söz konusu momentum kaybının bütçe açısından risk oluşturup oluşturmadığı hakkında da konuşan Şimşek, iç talepte bir miktar zayıflama olduğunu ve bunun vergi gelirlerini etkileyeceğini dile getirdi. 

- "Uluslararası kuruluşların analizleri yüzeysel"

Uluslararası kuruluşların son dönemde "Türkiye ekonomisinin kırılganlığına dair yorumlar yaptığının" belirtilmesi üzerine Şimşek, son bir kaç ayda yaşananların Türkiye'nin itibarını zedelediğini söyledi. 

Olup bitenleri bir vatandaş olarak bile hazmetmenin kolay olmadığının altını çizen Şimşek, buna karşın Türkiye'nin temellerinin yüzeysel araştırma raporlarında ifade edildiği gibi kırılgan olmadığını dile getirdi. 

- "Özelleştirme önemli bir reform alanı"

Seçim sonrasında yabancı yatırımların yoğunlaşmasını bekleyip beklemediklerinin sorulması üzerine Şimşek, "Kesinlikle. Biz, Türkiye'de reform yapmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim için önemli olan ülkenin menfaatleridir. Özelleştirme önemli bir reform alanıdır. Bu belirsizlik, inşallah, hafta sonu ortadan kalkacak. Ben inanıyorum ki milletimiz feraset sahibidir. Bu olan bitenleri anlıyor. Partimiz ve hükümetimize güçlü bir destek çıkacak" ifadesini kullandı.  

Türkiye'ye yatırımcı ilgisinin artarak devam edeceğini dile getiren Şimşek, Türkiye'ye yönelik yurt dışı doğrudan yatırımların yaklaşık yüzde 80'inin Avrupa kökenli olduğunu söyledi. AB'nin krizden çıkmaya başladığına dikkati çeken Şimşek, Türkiye gibi geleceği parlak ve büyük bir iç piyasası olan ülkeye ilginin artacağını kaydetti. 

Şimşek, kredi kartına taksit sınırlandırması ile ilgili de düzenlemenin bekledikleri etkiyi yaptığını, kredi hacmindeki genişlemenin yüzde 13'lere kadar gerilediğini sözlerine ekledi. 

(Bitti)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com