Maliye Bakanı Şimşek, Afyonkarahisar'da:

Maliye Bakanı Şimşek, Afyonkarahisarda:
"Hiçbir mükellefimizi artık vergi dairelerinde dolaştırmak istemiyoruz. Her şeyi elektronik ortamda yapmaya çalışıyoruz"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hiçbir mükellefi artık vergi dairelerinde dolaştırmak istemediklerini belirterek, "Her şeyi elektronik ortamda yapmaya çalışıyoruz. Elektronik fatura, elektronik beyanname, elektronik arşiv... Dolayısıyla hiç fiziki mekan olarak da (vergi dairesi) olmasına gerek yok" dedi. 

Şimşek, Afyonkarahisar'da İscehisar Esnaf ve Sanatkarlar ile Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın Zafer Kalkınma Ajansı'ndan destek alarak başlattığı "Güçlü Oda, Güçlü Esnaf" projesinin kapanışına katılarak, odaya ait bir toplantı salonunun da açılışını yaptı. 

Şimşek, yaptığı konuşmada, İscehisar'ın dünya mermerinin bir merkezi olduğunu, Roma'da ve Kuzey Afrika'daki Roma Dönemi'ne ait yapıların pek çoğunda, bu bölgeden çıkan mermerlerin kullanıldığını ifade etti.

İscehisar'ın, bir anlamda dünya mermerciliğinin merkezi ve okulu olduğunu dile getiren Şimşek, "Bu da şu anlama geliyor; esnaf geleneğimiz çok köklü. Bugün buradan Çin'e ihracat yapılıyor. Burası önemli bir ihracat merkezi. Burada vergi rekortmenlerimiz de var. İlçedeki madenlerden mermerler sadece bloklar halinde çıkartılmıyor, onları kesen makineler de burada üretiliyormuş. Gerçekten çok etkilendim, çok gururlandım. Sizleri, tebrik ediyorum. Burası benim de ziyaretimi hak ediyor. Buraya özel olarak gelmem lazım. Onun sözünü vereyim" diye konuştu.

İlçede vergi dairesi beklentisinin olduğunun iletilmesi üzerine Şimşek, bu konuyu değerlendireceklerini söyledi. 

Hiçbir mükellefi, artık vergi dairelerinde dolaştırmak istemediklerine vurgu yapan Şimşek, şöyle konuştu:

"Hiçbir mükellefimizi artık vergi dairelerinde dolaştırmak istemiyoruz. Her şeyi elektronik ortamda yapmaya çalışıyoruz. Elektronik fatura, elektronik beyanname, elektronik arşiv... Dolayısıyla hiç, fiziki mekan olarak da (vergi dairesi) olmasına gerek yok. ​(Türkiye Esnafa ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı) Bendevi Palandöken'i tebrik etmek istiyorum. Allah kendisinden razı olsun, o vesile oldu, sizlerle bir araya gelmeme vesile oldu. Valimiz ile birlikte geldik. Çok kısa oldu ama şunu samimiyetimle söylüyorum tekrar gelmeyi çok istiyorum. Çünkü buradan geçerken gördüm, buradaki ekonomik potansiyeli, yaratılan katma değeri, onun için inşallah tekrar geleceğiz."

Esnafın sorunlarını bildiklerini dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Bizim her zaman kapımız açık. Elimizden geldiğince destek veriyoruz, destek vermeye de devam edeceğiz. Sorunlar olabilir ama ortak akılla hep birlikte bunu çözeceğiz. Esnafımız, ülkemizin temel direğidir. İstihdam eden, hizmet sektörü açısından, birçok açıdan, hakikaten esnafımız çok büyük bir fedakarlıkla, çok önemli bir vazifeyi ifa ediyor. O nedenle, Maliye Bakanlığı olarak, KOSGEB üzerinden olsun Halk Bankası üzerinden olsun birçok mekanizmaları devreye sokarak elimizden geldiğince güçlü destek veriyoruz. Bu destekleri her bütçede artırıyoruz, artırmaya da devam edeceğiz. Belki biliyorsunuz, eskiden belli bir büyüklüğe vardıktan sonra tekrar esnafa dönemiyordunuz. Biz onu mümkün hale getirdik yakın dönemde. Daha önemlisi esnaf stratejimiz kapsamında şimdi belli meslek gruplarına, belli alanlara biz vergi muafiyet belgesi de veriyoruz. O da önemli bir adım." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com