Maliye Bakanı Şimşek, Batman'da

Maliye Bakanı Şimşek, Batmanda
Bakan Şimşek: "(Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi) Darbeci bir rejimden ne beklersiniz, şaşırmadım. Kendilerine yakışanı yapıyorlar"

BATMAN (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye "şiddete teşvik" suçlamasıyla idam cezası verilmesine ilişkin, "Darbeci bir rejimden ne beklersiniz, şaşırmadım. Kendilerine yakışanı yapıyorlar" dedi.

Bakan Şimşek, Batman Organize Sanayi Bölgesi'ndeki incelemeleri sırasında gazetecilerin Mısır'daki idam cezalarına ilişkin sorusu üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun gereken açıklamayı dün yaptığını ifade ederek, "Dolayısıyla benim fazla ekleyecek bir hususum yok. Çok açık ve net olarak yani oradaki trajedi gösteriyor ki, darbeci bir rejimden ne beklersiniz, şaşırmadım. Kendilerine yakışanı yapıyorlar" ifadelerini kullandı.

- "Cari açık önemli ölçüde daralacak"

"Seçim sonrası bir ekonomik sıkıntı bekleniliyor mu?" sorusunu da Şimşek, küresel ve bölgesel sıkıntı ile gerginliklerin olabileceğini dile getirerek, "Ama Türkiye'nin temelleri sağlam, en önemli konu reform süreci ve istikrar" diye yanıtladı.

"Eğer biz istikrarı koruyup, reformlarla yolumuza devam edersek, her türlü sıkıntının üstesinden geliriz. Bir cari açık problemimiz var ama bu sene cari açığın da önemli ölçüde daralacağı kanısındayım" diyen Şimşek, Türkiye'nin kamu mali dengelerinin ve bankaların sağlıklı olduğunu vurguladı.

- "En önemli konu çözüm sürecinin devam etmesi"

İstikrarın bozulmaması ve reform sürecinin güçlü bir şekilde devam ettirilmesi halinde Türkiye'nin her türlü küresel sıkıntıyı aşabileceği kanısında olduğunu dile getiren Şimşek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Ama ters bir senaryo da düşünüldüğünde işin özü tekrar istikrar ve güvene geliyor. Tabi ki Türkiye'de istikrar, güven ortamı zedelenirse bunun da tabi ki ekonomiye, reform sürecine olumsuz yansımaları olur. Bu bölge için en önemli konu çözüm sürecinin devam etmesidir. Çünkü çözüm süreci ile vatandaşımız huzurun tadına vardı. Bir de bunun somut sonuçlarını görmeye başladı. Yatırımlar, istihdam, üretim çerçevesinde yani bunlar önemli konular. Ben şahsen iyimserim. O açıdan olumsuz bir sonuç beklemiyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com