Maliye Bakanı Şimşek Denizli'de

Maliye Bakanı Şimşek Denizlide
Bakan Mehmet Şimşek, Denizli'de iş adamlarıyla bir araya geldi: (2)

DENİZLİ (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Önümüzdeki 40-50 yıl içerisinde en büyük sorun gıda arz güvenliği olacak. Şimdi o noktada Türkiye inanılmaz bir çaba içerisinde" dedi.

Şimşek, Denizli temasları kapsamında beraberinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Anemon Otel'de iş adamlarıyla bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Şimşek, İstanbul'un önemli bir finans merkezi olduğunu hatırlattı. 

2002 yılında 80 finans merkezi arasında 70'inci sırada yer alan İstanbul'un bölgesel finans merkezi olabilmesi için çaba harcadıklarını ifade eden Şimşek, "Geçen yıl İstanbul 80 ülke arasında 40'ıncı oldu. 25'inci sıraya düşeceğiz. Finans denilince akla bankalar geliyor, bunu değiştireceğiz. Aslolan sermaye piyasasını kullanmaktır. Borsa İstanbul yenilendi. Reel sektörü, girişim sermayesini destekliyoruz. Türkiye'de finans piyasası derinleşiyor. Bölgesel kalkınmada çaba içindeyiz" diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu Projesi'ne son yıllarda ciddi yatırımlar yapıldığını, Mezopotamya'nın bereketli topraklarının suyla buluşturulduğunu anlatan Şimşek, üretimin ikiye, gelirin üçe katlanacağını vurguladı.

-''Siyasi istikrar olmadan buralara gelemezdik''

"Önümüzdeki 40-50 yıl içerisinde en büyük sorun gıda arz güvenliği olacak. Şimdi o noktada Türkiye inanılmaz bir çaba içerisinde" diyen Şimşek, şöyle devam etti:

"Bölgesel kalkınma projelerine ciddi kaynak aktarıldı. Büyük hamleler içerisinde olunmasına karşın, bunlardan sonuç almak alıyor. Kötümser olmamak için sebepler var. Bunlar temel şeyler, geçici şeylerden bahsetmiyorum. Evet şu son bir iki ayda tüketici güveni azalmış, azalır belirsizlik var. Ama bu belirsizlik 30 Mart'ta büyük ölçüde ortadan kalkacak. Ben buna inanıyorum. Kamuoyu yoklamaları da bunu gösteriyor. Bu ülke istikrar sayesinde buralara geldi. Siyasi istikrar olmadan, güven olmadan biz buralara gelemezdik."

Uzun vadede performansı belirleyecek üç basit faktörün olduğunu dile getiren Bakan Şimşek, "Bir tanesi kurumların kalitesi. Türkiye'de kurumların kalitesi artıyor. Yolsuzlukla mücadelede Türkiye sınıf atlamış. Bunu ben söylemiyorum. İngiltere merkezli Uluslararası Şeffaflık Örgütü diyor ki 'Türkiye 2002 yılında 102 ülke arasında 65. sırada. 2013 yılında aynı örgüt diyor ki Türkiye 177 ülke arasında 53. sıraya yükseldi.' Yani bizden yolsuzluk algısı yüksek olan 124 ülkeyi geride bırakmışız. Yolsuzluk algısı en düşük yüzde 30'luk dilime girmişiz. Yolsuzlukla mücadeleye biz dünden hazırız. Zaten bizim en önemli hedefimiz. Ama siyaset mühendisliğine de hiç kimsenin izin vermemesi lazım. Eğer sorun yolsuzlukla mücadele ise hep beraber yapalım" şeklinde konuştu.

-''Karamsarlık için zamanımız yok''

Mehmet Şimşek, Türkiye'nin her alandaki yapısal sorunlarını iyi tespit edip, önceliklerini belirlediğini ve siyasi istikrarla bu sorunları parça parça çözdüğünü kaydetti.

Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

“AB beş yıldır resesyondaydı. Bu bizim cari açığımızı artırdı, Arap baharı cari açığımızı artırdı. Emtia fiyatları cari açığımızı artırdı. Emtia fiyatları son on yıldaki gibi artmayacak. AB resesyondan çıkıyor. Ortadoğu'da Suriye hariç göreceli bir istikrar var. Yani Türkiye'nin cari açığı daralacak, kurda da rekabetçi bir düzey var. Altın ihracatı böyle devam edemez. Türkiye'nin en temel makro problemi bu sene çok ciddi bir şekilde düzelecek. Siz önünüze bakın. Siz üretmeye, ihraç etmeye devam edin, adam çalıştırmaya devam edin. Bu tür dönemler fırsattır. Kötümserlik için zamanınızın olmaması lazım. Bu ülkenin istikrarı zedelenmediği sürece, siyasi istikrar devam ettiği müddetçe bu reformlarla, bu dinamik Türk girişimcisi ile ülkenin önü açık benim hiç tereddütüm yok. Ben inanıyorum ki makine ve teçhizatta Almanya ile, turizmde Fransa ile, modada İtalya ile yarış edebilecek alt yapıya sahibiz. Biraz zamana ihtiyacımız var ama oraya doğru gidiyoruz. Geriye doğru baktığımızda 10 yıl sonra, şu çeyrek dönem, bu gürültü, belki de hiç hatırlanmayacak."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com