Maliye Bakanı Şimşek, Hatay'da:

Maliye Bakanı Şimşek, Hatayda:
(Suriye'deki iç savaş) "Siz 'ben hiç bulaşmayayım' deseniz dahi yanıbaşınızda bir yangın olduğu zaman o sıcaklığı hissediyorsunuz. İnanıyorum ki hem Gaziantep hem Hatay hem de diğer illerimiz bu sıkıntıları aşacak"

HATAY (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suriye'deki iç savaşla ilgili "Siz 'ben hiç bulaşmayayım' deseniz dahi yanıbaşınızda bir yangın olduğu zaman o sıcaklığı hissediyorsunuz. İnanıyorum ki hem Gaziantep hem Hatay hem de diğer illerimiz bu sıkıntıları aşacak" dedi.

Bakan Şimşek, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nda (İTSO) yaptığı konuşmada, Suriye'de yaşanan iç savaşın sınır illerine yansımasını değerlendirerek, Türkiye'nin hemen yanıbaşında insanlık dramının yaşandığını belirtti.

Türkiye'nin kapılarının savaştan kaçan insanlara her zaman açık olduğunu ifade eden Şimşek, Suriye'deki iç savaşın bir an önce durmasını ve orada da istikrarın sürmesini istediklerini dile getirdi.

Suriyelilerin iç piyasada çalıştırılma noktasında istismar edilmesini de doğru bulmadıklarını aktaran Şimşek, şunları söyledi:

"Siz 'ben hiç bulaşmayayım' deseniz dahi yanıbaşınızda bir yangın olduğu zaman o sıcaklığı hissediyorsunuz. İnanıyorum ki hem Gaziantep hem Hatay hem de diğer illerimiz bu sıkıntıları aşacak. Kalıcı olacağına inanmıyorum. Suriye'deki savaştan kaçanlar kendi ülkelerine dönsün, bu beklentimizdir. Eminim Suriye'den buraya mülteci olarak gelenler de kendi ülkelerine, rahat ve huzur içerisinde yaşayabilecekleri bir ortama dönme arzusundalar. Bu süreçte ister istemez sınır illerimizde de bu sorunun birtakım yansımaları, olumsuz etkileri olabiliyor. Ama bu bir insanlık dramı, bir trajedi. Yanıbaşımızda bir yangının olması çok zor, yani eğer yanıbaşınızda sizin olduğunuz bölgede bir sorun varsa mutlaka doğrudan veya dolaylı bir şekilde sizi etkiliyor."

Rusya ile Ukrayna arasındaki anlaşmazlığa da değinen Şimşek, "Yanıbaşımızda Rusya ile Ukrayna arasında bir anlaşmazlık var. İster istemez size de yansıyor. İnsan kendi coğrafyasını seçemiyor. Bizim coğrafyamız çok köklü ama aynı zamanda da sorunların bol olduğu, kolay olmayan bir coğrafya. Suriye meselesi de bunlardan bir tanesi" diye konuştu.

Arap Baharı'nın getirdiği jeopolitik gerginliklerine rağmen Türkiye'nin yoluna güçlü bir şekilde devam ettiğini anlatan Şimşek, Türkiye'nin ekonomik alanda Avrupa ile arasındaki mesafeyi kapatmaya devam ettiğini kaydetti.

Ülkenin kalkınmasındaki en büyük etkenlerden birinin de eğitim olduğuna işaret eden Şimşek, Türkiye'deki vergi gelirinin önemli bir kısmının eğitime harcandığını söyledi.

Bakan Şimşek, daha sonra davetli oda başkanlarının ve vatandaşların sorularını cevapladı. Konuşmaların ardından Bakan Şimşek'e İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz tarafından plaket verildi.

Şimşek, daha sonra eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin ile İskenderun Limanı'nda Limak Port çalışanlarıyla biraraya geldi.

Hükümetleri döneminde yapılan hizmetler hakkında bilgi veren Şimşek, istikrar ve hizmetlerinin sürmesi için liman çalışanlarından 30 Mart seçimlerinde destek ve hayır dualarını istedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com