Maliye Bakanı Şimşek, Hatay'da:

Maliye Bakanı Şimşek, Hatayda:
"Esas konu, siyasi istikrar ve güven ortamı. Siyasi istikrar kaybolursa bu ülkenin birçok kazanımı heba olur. Yasaklarla, yoksullukla ve yolsuzlukla yaptığımız mücadelenin kesintiye uğramaması lazım"

HATAY (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Esas konu, siyasi istikrar ve güven ortamı. Siyasi istikrar kaybolursa bu ülkenin birçok kazanımı heba olur. Yasaklarla, yoksullukla ve yolsuzlukla yaptığımız mücadelenin kesintiye uğramaması lazım" dedi.

Şimşek, AK Parti İskenderun İlçe Teşkilatını ziyaretinde yaptığı konuşmada, Hatay'da programdan programa koştuklarını, teşkilatlarının ilde çok iyi çalıştığını söyledi.

Yerel seçimlere değinen Şimşek, şöyle devam etti:

"Yerel seçimin ötesinde aslında Türkiye'nin geleceği oylanıyor. Esas konu, siyasi istikrar ve güven ortamı. Siyasi istikrar kaybolursa bu ülkenin birçok kazanımı heba olur. Yasaklarla, yoksullukla ve yolsuzlukla yaptığımız mücadelenin kesintiye uğramaması lazım. Daha doğrusu Türkiye'nin, bu medeniyet yürüyüşünün güçlü bir şekilde devam etmesi lazım. Kalkınmasının devam etmesi lazım. Demokratik standartlarının iyileşmesi noktasında çabaların devam etmesi lazım."

Bu seçimin, Türkiye'nin son dönemde karşı karşıya kaldığı sorunları aşması ve siyasi istikrarın devam etmesi anlamında önem taşıdığına dikkati çeken Şimşek, yerel anlamda Hatay'ın hak ettiği kaliteli, vizyoner bir ekibin başa gelmesi açısından da önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin, geçen yıl yaz aylarından itibaren dönem dönem aslında ekonomik gerekçelerle olmayan, tamamen siyasi motivasyonlarla bir takım sorunlarla karşı karşıya geldiğini vurgulayan Şimşek, şunları söyledi:

"Dünyanın birçok ülkesinde işsizliktir, yoksulluktur daha başka konular nedeniyle dönem dönem görüyoruz bu, sokağa yansıyor ama Türkiye, geçen sene hiç hak etmediği bir süreci yaşadı. Ama bu sürecin maliyeti herkese. Geçen sene bu vakitlerde, faizler yüzde 5,6 civarındaydı. Mayıs ayında yüzde 5'in altına düşmüştü. Şimdi faiz yüzde 11'i aştı. Bu, Türkiye'nin kaynaklarının faize gitmesi demek. Peki ne değişti? Türkiye'de sanki bir siyasi istikrarsızlık var gibi bir hava yaratıldı. 17 Aralık da aslında böyle bir operasyon. Yani bir siyaset mühendisliği. Dolayısıyla biz zaten bunların farkındayız. Önümüzdeki üç haftayı da gece gündüz koşuşturarak geçireceğiz. Çünkü hakikaten bütün bu kazanımlar, her alandaki reformlar, doğru uygulamalar ancak siyasi istikrarla ve güçlü bir millet desteğiyle sağlandı. Bu siyaset mühendisliğinin bir hedefi de Türkiye'nin huzuruydu, çözüm süreciydi. Son 1,5 yıldır analar ağlamıyor. Gençlerimiz yaşamını kaybetmiyor. Türkiye, en çok kaynağı eğitime harcıyor. Sorunlarımızı, kardeşlik hukuku içerisinde daha çok demokrasi ve daha çok temel hak ve özgürlükler çerçevesinde çözelim."

Çözüm sürecinin, ülkeyi güçlü konuma getirecek kardeşlik projesi olduğunu vurgulayan Şimşek, Türkiye'nin farklılıklarını zenginlik olarak gördüklerini, eskiden farklılıklarının tehdit gibi algılandığını kaydetti.

- 17 Aralık süreci

Türkiye'nin ayağındaki prangalardan kurtulması halinde son 11 yılda yakaladığı çıkıştan çok daha güçlü şekilde yoluna devam edeceğini düşündüğünü belirten Şimşek, şöyle konuştu:

"Başkaları, Türkiye'nin içe dönmesini istiyor. Kendi iç sorunlarıyla boğuşmasını istiyor. Bölgesel ve küresel anlamda aktör olmasını istiyor. Ama bizim bu büyük resmi anlatmamız lazım. Dikkat edin, 17 Aralık süreci, milletimiz tarafından çok iyi okundu. Çünkü amaç, yolsuzlukla mücadele değil. Eğer bu olsaydı en ön saflarda biz olacaktık. Biz zaten bununla mücadele edeceğiz diye yola çıkmışız ve etmişiz. Uluslararası şeffaflık örgütü var. Bütün dünya ülkelerinin yolsuzluk seviyesini, algısını ölçüyor. 2002 yılında Türkiye bu endekse göre, 102 ülke arasında 65. sırada. Yani bizden 64 ülke daha iyi, biz 36 ülkeden daha iyiyiz. Demek ki biz, yolsuzluk algısı yüzde 30'luk dilimdeyiz. 2013 yılında aynı uluslararası örgüt: Türkiye 177 ülke arasında 53. sırada. Türkiye yolsuzlukta, yolsuzlukta mücadelede 124 ülkenin önünde ama Türkiye 52 ülkenin de gerisinde... Nereden, nereye gelmişiz. Yani yolsuzluğun en az olduğu yüzde 30'luk dilime girmişiz. Bunu, uluslararası şeffaflık örgütü söylüyor. Demek ki sizin desteklediğiniz, çaba gösterdiğiniz, uğrunda mücadele ettiğiniz AK Parti hükümetleri, yolsuzlukta çok açık ve net mücadele etmiş, bunda başarılı olmuş. Keşke daha iyi noktada olsak ama mücadele devam ediyor. Sorun o olsa biz zaten beraber çalışacağız. Hedef, Türkiye'nin istikrarı, çözüm süreci, kalkınması, komşularıyla stratejik işbirliğine gitmesinin engellenmesi."

Ülkelerin rekabet halinde olduğuna değinen Şimşek, bazı çevrelerin, Türkiye'nin ayakları üzerinde sağlam durmasını, kendi bölgesinde veya küresel ölçekte önemli bir aktör olmasını kendi menfaatleri için doğru bulmadığını kaydetti.

Bu seçimlerin çok önemli olduğunu ifade eden Şimşek, seçimlerde güçlü bir irade ve AK Parti'ye güçlü bir destek çıkarsa kuru gürültünün geride kalacağını ve siyasi istikrarın devam edeceği algısının pekişeceğini, ülkenin süreçten kalıcı bir tahribat yaşamadan çıkacağını söyledi.

Şimşek, seçimlerden siyasi istikrarın tehdit altında olduğuna dair bir sonuç çıkarsa Türkiye'nin tam tersi bir sürece gireceğini, güven ve istikrarın her şeyin başı olduğunu kaydetti.

Seçimlere üç hafta kaldığını belirten Şimşek, kalan sürede yoğun çalışılmasını istedi.

Şimşek, Türkiye'nin, bütün sorunlarını milletin desteğiyle aşacağını belirtti.

Şimşek, daha sonra İskenderun Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'nı ziyaret etti. Muhasebecilerin sorunlarını dinleyen Şimşek, İskenderun'a yapılacak yatırımlardan bahsetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com