Maliye Bakanı Şimşek'e fahri doktora unvanı

Maliye Bakanı Şimşeke fahri doktora unvanı
Bakan Şimşek'e, Pamukkale Üniversitesinde düzenlenen törenle fahri doktora unvanı verildi

DENİZLİ (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e, Pamukkale Üniversitesinde (PAÜ) düzenlenen törenle fahri doktora unvanı verildi.

PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende sahneye davet edilen Bakan Şimşek'e, cübbesini PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı giydirdi, fahri doktora belgesini verdi.

Hediye edilen Yatağan palası da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından Bakan Şimşek'e takdim edildi. Şimşek, kendisine verilen çiçeği de bebeğinin ağlaması üzerine salonda bulunan bir kadına verdirtti. 

Mehmet Şimşek, konuşmasında, babası ve annesinin okuma ve yazma, annesinin ise tek kelime Türkçe bilmediğini belirtti.

Siyasal bilgiler fakültesinde araştırma görevlisi olduğu 1990 yılının başında, yüksek lisans için İngiltere'ye gitme imkanı kazandığını ve bunun üzerine helallik almak için köyüne gittiğini anlatan Şimşek, şunları söyledi:

"Diyeceğim ki İngiltere'ye gidiyorum. Nasıl anlatacaksınız, İngiltere'yi bilmiyorlar. Master yüksek lisans anlatmak ayrı bir konu. (Baba ben ilim öğrenmek için İngiltere'ye gideceğim) dedim, hiç inandırıcı olmadı. Bana (Oğlum bildim bileli sen okuyorsun, bir de duyduğuma göre profesör olmuşsun, daha ne okuyacaksın? Sen tamahkarlık yapıyorsun, daha çok para kazanmak için bizi terk ediyorsun) dedi. Çok ağır bir itham. Hem de elini toprağa götürdü, bir avuç toprak aldı, (Bizim gözümüzü de ancak bir avuç toprak doldurur. Eğer para için o uzak memleketlere gidiyorsan gitme, burada kal da hiç olmazsa bize, köye, çevrene bir faydan olsun. Biz seni kaymakam olacak diye beklerken sen gittin üniversitede kaldın. Bizi hayal kırıklığına uğrattın) dedi."

Şimşek, memleketinde kaymakamlığın çok yüksek, erişilemez mevki olduğuna değinerek, şöyle devam etti:

"Birileri, siyasal bilimler fakültesinden mezun olanların bir kısmının kaymakam ve vali olduğunu söylemiş. Bizimkilerin de böyle bir beklentisi oluşmuş. Ben de tabi akademik hayatı tercih edince, ne devlet ne özel, hiçbir iş girişiminde bulunmadım. Daha mezun olmadan, yani finalleri vermeden, üniversitenin araştırma görevlisi sınavını kazandım ve orada kaldım. Dolayısıyla babama anlatmakta zorluk çektim ama yine de dedim ki (Bak, samimi olarak söylüyorum, ben gidip geri geleceğim ve hizmet edeceğim ama biraz daha kendimi geliştirmem lazım). O şekilde helallik isteyip gittim. Döndüğümde babam vefat etmişti. Onun için bu fahri doktora payesi daha doğrusu akademi deyince duygulanıyorum. Çok teşekkür ederim."

İngiltere'ye gitme hakkı kazandığı burs sınavında, tercih hatası yaptığını dile getiren Şimşek, "Finansın üniversiteler tarafından değil de Etibank tarafından sponsor edildiğini bilmiyordum. Dikkatimden kaçmış. İlk tercihimde kazandım. Baktım ki bunun sonunda akademi yokmuş, sadece masterla sınırlıymış. Koşa koşa Beşevler'deki Milli Eğitime gittim, (Ben hata yapmışım, ilk tercihime koymuşsunuz beni, halbuki ben master ve doktora yapmak istiyorum çünkü dönüp üniversitede çalışmak istiyorum) dedim. Bana işin işten geçtiğini, neyi tercih ettiysem onun olacağını söylediler" diye konuştu.

Şimşek, doktoranın hep gönlünde kaldığını ifade ederek, şunları anlattı:

"Geçen yıl dayanamadım, İrlandalı sevdiğim bir profesör vardı, o dedi ki 'Gel, kendi alanında saygın bir okul Londra Üniversitesi SOAS'ta doktora yap'. Şu anda bir anlamda doktora öğrencisiyim ama bu ara işimiz başımızdan aşkın olduğu için çalışamıyorum. Dolayısıyla kötü bir öğrenci noktasındayım ama inşallah sonradan telafi ederiz. Özetle şunu söyleyeyim, çok gururluyum, onurluyum, çok teşekkür ederim. Beni aranıza bu şekilde kabul ettiğiniz için teşekkür eder, saygılarımı sunuyorum."

Bakan Şimşek, törenin ardından PAÜ Hastanesinde Denizli Defterdarı Özgür Çelik'in doğum yapan eşi Fulya Çelik'i ve yeni doğan ikizleri Burak ve Tarık'ı ziyaret etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com