Maliye Bakanı Twitter'dan Açıklama Yaptı!

Maliye Bakanı Twitter'dan Açıklama Yaptı!
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Twitter'dan kendisine yöneltilen sorulara cevap veriyor...

İşte Bakan Şimşek'in takipçilerine verdiği cevaplar:


-Sevgili Dostlar, hepinize iyi akşamlar diliyorum. Bir kez daha bu sohbet ortamında buluşmaktan dolayı mutlu olduğumu belirtmeliyim.

-@cagrikarapur Muhasebe uzmanlığı sınavına onay verdim. Sınav 26 Şubat 2011'de yapılacaktır. Başarılar diliyorum.

-@gokhanKonbul Bana ulaşamadığını ifade ediyorsunuz. Maliye Bakanlığı adresinden postayla bana ulaşabilirsiniz.

-@LMT81 Ben askerliğimi bedelli olarak yapmadım, bu nedenle bana bir özür borçlusunuz. Askerliğime Mamak'ta başlayıp Kırıkkale'de bitirdim

- @korkmaSonmez Meclis gündemindeki Kamu Alacaklarının Yapılandırılması ile ilgili Tasarı'da tüm mükellefler eşit muameleye tabi tutulmuştur.

- @ferrudyy ilk defa Ak Parti hükümetleri döneminde özürlülerimize gerçek anlamda sahip çıkılıyor. 2011'de özürlü eğitimi ve evde bakımı için 3.2 milyar TL (eski parayla katrilyon) ödenek ayırdık. Özürlü eğitiminden yaklaşık 216 bin kişi; özürlü evde bakım programından 280 bin kişi yararlanmaktadır. 2010 yılına göre özürlü vatandaşlara desteği %33 oranında artırıyoruz. Bu bütçe ödenekleri arasında en yüksek artışlardan biridir.

-@mustafasolum 2011 yılında öğrenci burs ve harç desteğinin 2010 yılı bütçesine göre %22 artacağını söylemiştim. Bu artışın doğrudan öğrenci burslarında %22'lik artış olarak algılanması yanlış olabilir. Ödenekteki artış hem burs tutarındaki muhtemel artışı hem de öğrenci sayısındaki artışı içermektedir. Öğrenci burslarının 2011 yılında ne kadar olacağına henüz karar verilmedi. Hatırlatmak isterim ki 2002 yılında yükseköğrenim bursu 45 TL iken %344'lük artışla bugün rakamı 200 TL'ye yükselttik.

-@hatice_sari babanız tüm vergileri zamanında ödemekle yurttaşlık görevini yerine getirmiştir. Allah kendisinden razı olsun. Az önce ifade ettiğim gibi yapılandırma tasarısı af niteliğinde değildir, bir ödeme kolaylığıdır, asla alacağın aslından vazgeçmiyoruz.

-@selim_tokdemir Sohbetin sonuna doğru Türkiye'de vergi yüküyle ilgili açıklamalarda sorunuzun yanıtınızı bulacaksınız.

- @elifffkaya vergi denetmen ve gelir uzman yardımcılarını 2011 yılında peyderpey alacağız. Dolayısıyla 2011 KPSS'den hem önce hem de sonrasına denk gelebilir. Başarılar dilerim.

- @mehmetkisir Bir önceki sohbetimizde kayıtdışı ekonomiyle mücadele eylem planımızı ayrıntılı şekilde tartışma imkanı bulmuştuk. Kayıtdışıyla mücadeleye önem veriyorum. Ancak bu sadece Maliye Bakanlığı'nı tek başına altından kalkabileceği bir konu değil. Toplumun her kesiminden bu konuda desteğe ihtiyacımız var.

@fevzihepsenkal Meclis'te dün yaptığım Bütçe konuşmada (web sitemizde bulabilirsiniz) cari açık ve işsizlik konularına tam 9 sayfa ayırdım.

-Bedelli askerlik konusunda çok soru var. Ancak bu sorunun doğrudan muhatabı ben değilim.

-@mertcan_akdemir Son 4 yıldır diğer ülkelere yaptığımız resmi kalkınma yardımlarımız yıllık ortalama 700 milyon doları aştı. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi dün, alan bir Türkiye vardı, bugün dünyanın her yerine yardım elini uzatan bir Türkiye var. Sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün yardımlarıyla bu tutar yıllık ortalama 1.5 milyar dolar düzeyindedir. Bu bile Türkiye'nin bölgesel ve küresel anlamda ne kadar önemli bir güç haline geldiğini göstermektedir.

-@pelin_s Küresel doğrudan yatırımlar konusunda hazineden her türlü bilgiyi alabilirsiniz. Tez çalışmanızda başarılar diliyorum.

-@mertcan_akdemir Son 4 yıldır diğer ülkelere yaptığımız resmi kalkınma yardımlarımız yıllık ortalama 700 milyon doları aştı. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi dün, alan bir Türkiye vardı, bugün dünyanın her yerine yardım elini uzatan bir Türkiye var. Sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün yardımlarıyla bu tutar yıllık ortalama 1.5 milyar dolar düzeyindedir. Bu bile Türkiye'nin bölgesel ve küresel anlamda ne kadar önemli bir güç haline geldiğini göstermektedir.

-@bilmuhsera Bu yıl yaklaşık 40 bin öğretmen ataması tamamlanmış olacaktır. 2011 yılında da ihtiyaç oranında yeterli miktarda kadro verilecek.

-@alpayzeybek Yaklaşık 1 yıldır hiç bir akaryakıt ürününde bir tek kuruşluk vergi artışı yapılmadı. Bu ürünlerdeki fiyat artışları uluslararası petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmaktadır. Ayrıca Ak Parti Hükümetleri döneminde akaryakıt ürünleri üzerindeki vergi yükü artmamıştır, bilakis azalmıştır. Örneğin 100 liralık benzinin 2002 Aralık ayı itibarıyla yaklaşık 70 lirası vergiyken bugün yaklaşık 65 lirası vergidir. Bizim yaptığımız çalışmalara göre Türkiye'de rafineri çıkış fiyatı komşu piyasalara göre daha yüksek. Akaryakıt dağıtım şirketlerinin kârı (%9-9.5 arası); Avrupa ülkelerindeki ortalamaya oranla (%6 civarında) daha yüksek. Bu arada Türkiye'deki bayilerin kâr marjını da unutmamak lazım. Şunu hatırlatmak isterim ki bu ürünlerin fiyatları piyasada belirleniyor.

-@fatihduman Pasaport harçlarında bu sene yaklaşık %50 indirim yaptık. Ayrıca pasaport bedelini de 138 Liradan 50 Liraya düşürdük. Artık herhalde bir teşekkürü hak ettik. Dün Başbakanımızın dediği gibi; vatandaşlarımız cebindeki pasaportu ve Türk Lirasını artık gurur ve şerefle taşıyor

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com