MALİYETİNİN ALTINDA EKMEK SATIŞI YAPILAMAYACAK

MALİYETİNİN ALTINDA EKMEK SATIŞI YAPILAMAYACAK
MALİYETİNİN ALTINDA EKMEK SATIŞI YAPILAMAYACAK

SAMSUN - Samsun’un Bafra ilçesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Fırıncılar Odası Başkanlığı 1 Temmuz itibariyle yapılacak olan ekmek satışlarıyla ilgili konularda satıcılar ve üreticilere uyarılarda bulundu.
Bafra Fırıncılar Odası Başkanı Temel Bektaş yaptığı açıklamada, 1 Temmuz’dan itibaren ekmek fiyatları ve maliyet fiyatları ile ilgili Türkiye genelinde çıkan yasaya dayanarak Bafra’da odaların, federasyonun, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası’yla birleşerek bir maliyet fiyatı belirleneceğini ve bu maliyet fiyatının altında ekmek satışı yapılamayacağını söyledi.
Bektaş, “Maliyet fiyatının altında satanları ticaret mahkemesine suç duyurusunda bulunarak cezalanmasını isteyeceğiz. Fırıncı esnafımızın buna dikkat etmesi lazım. 40 kuruşa mal edilen ekmeğin 35 kuruşa satılması diye bir şey söz konusu değil. Satarlarsa büyük suç işlemiş olacaklar ve yaklaşık 2 yıl gibi bir cezaya çarptırılacaklar. Bu Rekabet Kurulu’nun aldığı bir karar. Nasıl pahalı satamıyorsan, maliyet fiyatının altında da satılamayacak. Sattığı zaman haksız rekabet ortaya çıkıyor buda kaliteyi düşürüyor” dedi.
Yine 1 Temmuz’dan itibaren yeni çıkan yasaya göre hijyen şartlarına uygun olarak marketlerin önünde dolaplarda ekmek satmanın yasak olduğunu belirten Bektaş, “Ekmek dolapları içerde olacak veya kapalı bölümde ayrı bir yer yapılacak. Fırıncı arkadaşlarımız da hijyen şartlara uygun bir şekilde dağıtımını yapacak. Ekmek dağıtımları kapalı kasalı araçlarda yönetmenliğe uygun bir şekilde yapılacak” diye konuştu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Ahmet Dursun da 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaya konulacak olan yasanın daha önce çıktığın ve geçiş sürecinin olduğunu hatırlatarak, “Bu uygulama ile beraber fırınlarımız 250 gramdan düşük olarak ekmeği üretmeyecekler. Eğer 250 gramdan düşük ekmek çeşidi üreteceklerse bunlar kesinlikle poşette olacak. Daha önce karşılaştığımız sütlü ekmek gibi diğer ekmeklerin üretimini yapıyorsa bunlar poşette satılacak. Normal tüketilen ekmeklerden ayrı olarak değerlendirilecek. Bunun dışında fırınlarımız tam buğday ekmeği, kepekli ekmek ve normal ekmek üretimine devam edecekler. Ayrıca tuz miktarı da düşürülerek insanların tuz tüketimini daha aza indirilmesi sağlanacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bu uygulama ile obezitenin önüne geçmek ve sağlıklı olarak vatandaşların beslenmesini amaçlamaktadır. Bu uygulamayı yaparken de Fırıncılar Derneği Başkanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü olarak ortaklaşa çalışmalar yapıyoruz.
1 Temmuz itibarıyla açıkta ekmek satmak yasaklanmıştır, yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Ekmeğin maliyet miktarı belirlenecek, maliyetinin altında satış yapan fırınlar 2 yıla kadar cezalandırılacak” şeklinde konuştu.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com