"Mamutlar değişen bitki örtüsüyle yok oldu"

Mamutlar değişen bitki örtüsüyle yok oldu
Buzul Çağı'nda iklim değişikliği sonucunda soylarının tükendiği düşünülen mamutların, bitki örtüsünün değişmesi nedeniyle yok olduğu belirtildi

Buzul Çağı'nda soyları tükenen mamutların bitki örtüsünün değişimiyle yok oldukları bildirildi.

Kopenhag Üniversitesi biyologlarından Profesör Eske Willerslev'in başkanlığındaki uluslararası bir ekip, kutuplardaki buzullarda bulunan Buzul Çağı hayvanlarının DNA örneklerini ve sindirim organlarındaki besinleri inceledi. Elde edilen sonuçlar, söz konusu hayvanların beslenmelerinin zamanla zayıfladığını gösterdi.

Profesör Willerslev, haftalık bir bilim dergisinde yayınlanan makalesinde, 50 bin yıl öncesine ait Kuzey Kutbu'ndaki bitki örtüsü ve devasa hayvanların beslenme düzenini araştırdıklarını belirterek Buz Çağı'nın devasa hayvanlarının toplu yok oluşlarının arkasındaki gerçek nedeni keşfettiklerini bildirdi.

Ekibindeki uluslararası meslektaşlarıyla kutup boyunca donmuş buluntulardaki yiyecek kalıntıları ve DNA örnekleri üzerinde çalıştıklarını ve sonuçların, Buz Devri'ndeki mamut ve yünlü gergedanlar gibi hayvanların önceleri "forb" denilen daha zengin bir bitki türüyle beslendiklerini ortaya koyduğunu ifade eden Willerslev, 15-25 bin yıl öncesindeki buzul devri bölümünde forb çeşitliliğinin, iklim daha soğuk ve kuru olduğunda ortadan kalktığını kaydetti.

Willerslev, iklim yaklaşık 10 bin yıl önce yumuşadığında ise çimenlerin bu memelilerin asıl yiyeceği olan forbların yerini tutarak açlıktan ölüme sürüklediğini yazdı.

Çalışmalarının, şimdiye kadarki genel kabulü değiştirdiğini bildiren Danimarkalı araştırmacı, şimdiye kadar soyları tükenen Buzul Devri dev hayvanlarının iklim değişikliğiyle yok olduklarının düşünüldüğünü ancak bunun delillerinin gösterilmesinde yetersiz kalındığı belirterek "Önceki çalışmalarımızdan iklimin bu hayvan popülasyonunu dalgalandırdığını biliyorduk fakat nasıl olduğunu bilmiyorduk. Bu çalışmayla artık protein zengini forbların yetersizliğinin bu değişimdeki anahtar olduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı.

Muhabir: İrfan Cemiloğlu
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com