Manas Üniversitesi Rektörü Balcı'dan AA'ya ziyaret

Manas Üniversitesi Rektörü Balcıdan AAya ziyaret
Rektör Balcı:

ANKARA (AA) - Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Ömer Ekşi'yi ziyaret etti. 

Ekşi'nin makamında gerçekleşen ziyarette, Rektör Balcı, Manas Üniversitesinin eğitim ve öğretim faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

AA'nın hamlelerini yakından takip ettiğini aktaran Balcı, "Dünyanın 80 ülkesinden, 7 dilde haber yayını yapmak çok büyük bir adım. Rusça haber yayınının bizim için ayrıca önemi var. Dünyada ve bölgede olup bitenleri artık AA'nın Rusça yayınları üzerinden takip ediyoruz" dedi.

Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi ile AA Haber Akademisi işbirliğinde gazeteci yetiştirmek istediklerini belirten Balcı, buradan yetişecek gazetecilerin, bölge ülkelerinde AA'nın haber üretimine büyük katkı sağlayacağını vurguladı. 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ekşi de "Kadromuzda Manas Üniversitesi mezunlarını da görmek istiyoruz. Bu noktada işbirliğine açığız. AA, büyüyen bir güç ve bu noktada en büyük ihtiyacı nitelikli insan. Manas Üniversitesinin özellikle bölge ülkelerindeki gazeteci ihtiyacımızı karşılayacağı inancındayım" diye konuştu.

Görüşmenin ardından eski Manas Üniversitesi öğretim üyesi ve AA Finans Direktörü Doç. Dr. Seyfi Yıldız, eşliğinde AA binasını gezen Balcı, yetkililerden çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

-"Türkiye tecrübesini aktarmaya çalışıyoruz" 

AA muhabirine açıklamalarda da bulunan Balcı, üniversite bünyesinde geçen yıl etkili kongreler gerçekleştirdiklerini anımsatarak, Türk dünyasının ortak geleceğiyle ilgili araştırma ve eğitim faaliyetleri yürüttüklerini bildirdi.  

Üniversitenin,  Kırgızistan'daki tüm faaliyetlerinde, bölgenin gelişmesine destek verecek şekilde Türkiye tecrübesini aktarmaya çalıştığını vurgulayan Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Türkiye'nin gelişmiş dünya ile olan tecrübesini kısa zamanda bölgeye aktararak, bölgenin dünyayla entegrasyonuna katkıda bulunabilmek için çalışmalar yapıyoruz. Kırgız Cumhurbaşkanlığının, ülkenin yeniden yapılandırılmasında belirlemiş olduğu stratejiler çerçevesinde 9 projeyi biz yürütüyoruz. Bu, Kırgızistan için de Türkiye'ye verilen değeri anlatması bakımından da önemli. Bunlar ekonominin yeniden yapılandırılması, turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi, toplumda dini durum analizi ve din eğitim ile sosyal, milli kimlik oluşturmayla ilgili projeler. Niçin Manas Üniversitesi? Ülkenin, Türkiye bakışını ve Türkiye örneğini daha çok bu meselelerde öne çıkarma arzusunu gösteriyor." 

Balcı, 5-7 Haziran'da Uluslarası 1. Kırgızistan İletişim Sempozyumu ile Türk Dünyası Matematik Kongresi'ni de gerçekleştireceklerini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com