Mandela efsanesi miras kavgası'yla son buldu

Mandela efsanesi miras kavgası'yla son buldu
Siyahilere yönelik ayrımcılıkla mücadele ederek 'barışın' simgesi olan Mandela'nın ailesinde miras kavgası başladı.

Irk ayrımcılığına karşı verdiği mücadele ile siyahi ırkın kaderini değiştiren Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın vefatı, aile üyeleri arasında ‘savaş’ başlattı. Son iki senedir miras, vakıf yönetimi ve aile mezarlığı konularında birbirleriyle çatışma halinde olan Mandela’nın çocukları, babalarının ölümü ile ipleri kopardı. Üç kez evliliğinden, üç çocuğu hayatta kalan ‘Madiba’ lakaplı Mandela’nın, 21 de torunu bulunuyor. Toplam 16 milyon dolar değerinde mirası kaldığı öğrenilen Mandela’nın, iki vakfında da 1.6 milyon dolarlık fon bulunuyor.

VAKIF FONLARI KAVGASI

Vakıf fonlarını çocuklarına bırakan ama sadece ‘finansal zorluk durumunda’ çekebilme şartı koyan Mandela, bu nedenle ilk evliliğinden olan kızı Makaziwe ve ikinci evliliğinden olan kızı Zenani’yi birbirine düşürdü. Vakıf fonunun kontrolünü ele geçirmek için iki kız dava açarken, son evliliğinden olan kızı bu davaya dahil olmadı. 27 yıl hapis yattığı Robben Adası’nda hapishane madeninde çalıştığı için tüberküloz olan ve son yıllarda akciğer yetmezliği nedeniyle sık sık hastaneye kaldırılan Madiba, hayattayken bile bu tartışmalar yaşanıyordu. Aile mezarlığının yeri ve Mandela Vakfı’nın yönetimi için de torunlar birbirine girerken, aileye yakın kaynaklar, 12 gün sürecek cenaze töreni tamamlandıktan sonra, ailede savaş başlayacağını düşünüyor.

MANDELA’NIN SON FOTOĞRAFIIrk ayrımcılığına karşı verdiği mücadele ile tüm dünyada ‘barışın’ evrensel simgesi olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin efsanevi lideri Nelson Mandela’nın vefatının ardından son aile fotoğrafı, oğlu Ndaba Mandela tarafından yayınlandı. Tekerlekli sandalyede oturan Mandela’nın, 3 yaşındaki torunu Lwenika ile pozu Johannesburg’taki evde, Mayıs ayında çekilmiş. 95 yaşındaki lider, rahatsızlanıp hastaneye kaldırılmadan önce çekilen fotoğraf, Mandela’nın ölmeden önceki son mutlu aile portresi olma özelliğini taşıyor. Ndaba Mandela, İngiliz Daily Mail gazetesine gönderdiği fotoğraf için, “ Bir an için onların çekilen son fotoğrafı olacağını hissettim ve gerçekten de öyle oldu” dedi. Nbada, “ Ailenin son mutlu zamanlarının temsili olan poz, özellikle Lewanika için servet değerinde bir önem taşıyor” sözlerini de ekledi. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com