Mangal ateşine dikkat

Mangal ateşine dikkat
Uzmanlar, iyi yanmamış mangal ateşinde ızgara yapılmasının ve pişirilirken yakılan yiyeceklerin kanser riskini arttırdığını belirtti.

Besinlerin uzun süre yüksek ısıda pişirilmemesi, yanmış yiyeceklerin kesinlikle tüketilmemesi üzerinde duran araştırmacılar, özellikle sığır eti, tavuk, yumurta ve balıkların düşük sıcaklıklarda pişirilmesini öneriyor. Uzmanlar, kanserin önemi giderek artan bir sağlık ve yaşam sorunu olduğunu, dünya genelinde ölümlerin nedeni olarak kalp ve damar hastalıklarının hemen ardından kanserin geldiğini söyledi. Kanserin nedenleri başında yanlış beslenme alışkanlıklarının büyük rol oynadığını belirten uzmanlar, araştırmalara göre yanlış beslenmenin bütün kanserlerin yüzde 35'inden sorumlu olduğunu gösterdiğini kaydetti. Özellikle füme gıdalardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, havaların giderek ısındığı son günlerde piknikçilere ızgara konusunda da tavsiyelerde bulundu. Uzmanlar, 'Uzak Doğu ülkelerindeki yüksek mide kanseri sıklığından isli balık yeme geleneğinin sorumlu olduğu kabul edilmektedir.
Etleri pişirmede yeterince iyi yanmamış mangal ateşi kullanılması da bazı kanser yapıcı kimyasal maddelerin oluşmasına neden olmaktadır. Aynı risk yüksek miktarda nitrit içeren salam, sosis gibi şarküteri ürünleri için de geçerlidir' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com