"Maniniz olsa da yaşam size gülecek"

Maniniz olsa da yaşam size gülecek
Türkiye'deki az sayıdaki engelli kadın işverenler arasında gösterilen Psikolog İlknur Peder, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmasını sağlayan öz güvenini diğer kadınlara da aşılamaya çalışıyor

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Türkiye'de çok az sayıdaki engelli ve kadın işverenler arasında gösterilen Psikolog İlknur Peder, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmasını sağlayan öz güvenini diğer kadınlara da aşılamaya çalışıyor. 

Doğuştan iki kolu ve bir bacağı olmayan Peder, AA muhabirine, engelli ve kadın olduğu için karşısına çıkan zorlukları ve zorluklarla savaşını anlattı. 

Engelli bir çocuk olmanın acı taraflarını yaşadığını kaydeden İlknur Peder, "Ben bir kız olarak çocukken rahat oynayamazdım. Çevremdekiler engelimle ilgili çok alakasız sorular sorardı. Parkta oynamak istediğimde babam beni akşam götürürdü. Tek başıma karanlıkta kaydıraktan kayarak büyüdüm" dedi.

Engelinin eğitim hayatını da olumsuz etkilediğini dile getiren İlknur Peder, "İlkokul müdürü okumamın çok gerekli olmadığını düşündü. 'Bu kız okuyup da ne olacak' dedi. Ben de 18 yaşından sonra ilkokulu dışarıdan bitirdim. Üniversite dönemine kadar yaşıtlarım gibi okuma şansım olmadı" diye konuştu. 

Küçük bir çocukken bile "psikolog" olabilmenin hayalini kurduğunu dile getiren Peder, Ege Üniversitesi'nin psikoloji bölümünü kazanarak bu hayalini gerçekleştirdiğini söyledi. 

- "En önemli başarım verimli olabilmek"

İnsan, kadın ve engelli olmanın ayrı zorlukları olduğuna işaret eden Peder, zorluklarla baş etmeye çalıştığını, evlilik ve aile danışmanlığı yaparak kadınların çoğunluğunu oluşturduğu seminerlerde öfke kontrolü, iletişim becerileri, çocuk ve ergen iletişimi konularında eğitim verdiğini belirtti.

Günümüzdeki en büyük sorunun "farklılıklara saygı göstermemek" olduğuna değinen Peder, şöyle konuştu:

"Aslında sevmeyi ve değer vermeyi bilsek hayattan daha çok keyif alacağız. Çok iddialı konuşmak, çok öz güvenliyim demek istemiyorum. Benim de kendi içimde komplekslerim var. Her birimiz yeryüzünde bir taneyiz. Bu dünyaya bir tane İlknur Peder geldi. Ben eşsizim. Yaratıcımın bana verdiği eşsiz özellikler olduğunu ve değerini bilmeden yaşamanın nankörlük olduğunu düşünüyorum. Bunu kişisel gelişim eğitimlerinde de anlatıyorum. Barışçıl iletişim kurmamız çok önemli."

Hayattaki en önemli başarısını da verimli olabilmek olarak tanımlayan İlknur Peder, hem danışanlarına hem de eğitimlerine katılanlara öz güven aşılamayı amaçladığını, ancak kendini sevebilen birinin başkasını sevebileceğini ifade etti.

- Engelli, kadın ve işveren olarak örnek oluyor

Ofisinde ve evinde başka kadınlarla çalıştığını ve istihdam yarattığını anlatan İlknur Peder, hem engelli hem kadın hem de işveren olarak birçok etkinlikte örnek olarak gösterildiğini dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile "İstihdamda Engel Yok" adlı etkinlikte tanıştığını ve psikolog kartviziti sunduğunu hatırlatan Peder, öz güveni sayesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile tanışma fırsatı bulduğunu da aktardı.

Protez bacağı, yardımcıları ve yaşama azmi nedeniyle günlük yaşamını sürdürmeye kararlı olduğunu vurgulayan Peder, sağlam ayağıyla resim yapıp sergiler açtığını, fotoğrafçılığı ise fiziksel anlamda başarılı olamadığı için bir süre denedikten sonra bıraktığını kaydetti. 

Engelin sadece fiziksel değil ruhsal da olabileceğine değinen İlknur Peder, "Barışçıl şekilde yaşamayı öğrenirsek yarın daha güzel olacak, ben buna inanıyorum. Ben sadece elimden geleni yapıyorum ve doğru şekilde yaşamaya çalışıyorum" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com