Manisa Barosundan suç duyurusu

Manisa Barosundan suç duyurusu
Manisa Barosu, Soma'da meydana gelen maden faciasıyla ilgili söz konusu madenin, TKİ yetkilileri, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ile hakkında suç duyurusunda bulundu

MANİSA (AA) - Manisa Barosu, Soma'da meydana gelen maden faciasıyla ilgili madenin mülkiyetini elinde bulunduran Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun (TKİ) yetkilileri ve sorumlu diğer kamu görevlileri ile işletmeci firmanın bağlı bulunduğu Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Manisa Barosu adına baro başkanı Zeynel Balkız tarafından Soma Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan şuç duyurusuyla Soma'nın Eynez mevkisindeki yer altı kömür madeni ocağında 13 Mayıs'ta meydana gelen faciayla ilgili sorumluluğu bulanan TKİ yöneticilerinin tespit edilerek, haklarında kamu davası açılması istendi. 

Soma Cumhuriyet Başsavcılığına "2014/1567" soruşturma dosya numarasıyla yapılan suç duyurusunda, Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde bulunan madenin TKİ'ye ait olup rödavans sistemiyle Soma Kömürleri A.Ş. adlı özel firma tarafından işletildiği belirtildi. 

Somut olayda 4857 Sayılı İş Kanunu hükümleri uyarınca TKİ ile Soma Kömürleri arasında asıl işveren ve alt işveren ilişkisi bulunduğunun idda edildiği suç duyurusunda, şöyle denildi: 

"TKİ ile Soma Kömürleri A.Ş. arasında hizmet alım sözleşemesi mevcut bulunup, Soma A.Ş. bu madende hizmet alımı kapsamında maden işçisi çalıştırmaktadır. Bu işlemin doğal sonucu olarak TKİ asıl işveren, Soma Kömürleri A.Ş. ise alt işveren vasfına haiz bulunup yapılacak soruşturmada, TKİ'nin yetkilileri hakkında da asıl işveren sıfatı ile işlem yapılmasını ve kusuru ve ihmali bulunan TKİ yönetici ve sorumluları hakkında gereğinin yapılmasını talep ediyoruz." 

Suç duyurusunda ayrıca meydana gelen olayda 301 işçinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda işçinin de yaralandığına işaret edilerek, şu talepte bulunuldu: 

"Bu olay nedeni ile toplumda infial oluştuğu sabittir. Medyada yer alan haberlerden holdingin sahibi ve patronu olduğu aşikar olan Alp Gürkan hakkında bugüne değin herhangi bir işlem yapılmamış olması vicdanları yaralamakta olup holding patronu ve iş yeri sahibi olarak adı geçen Alp Gürkan hakkında da gerekli soruşturmanın yapılmasını ve cezalandırılması için gereğini talep ediyoruz." 

-Müfettiş raporlarına bakılsın 

Madende Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin de denetim sorumluluğunun bulunduğu ve bunu yerine getirmeyenler hakkında da gereğinin yapılmasınının talep edildiği suç duyurusunda, iş güvenliğiyle ilgili mevzuat hükümlerine göre, ilgili bakanlıklara bağlı iş güvenliği uzman ve müfettişlerinin yaptıkları denetimler sonucunda verdikleri raporların istenmesi ve raporlarla mevcut durumun örtüşüp örtüşmediğinin tespit edilerek sorumluluğu bulunan kişiler hakkında da kamu davası açılması istendi. 

Manisa Barosu, suç duyurusunda olayda sorumluluğu tespit edilenler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 83. maddesinde işlenen "kasten öldürmenin ihmali davranışlarla işlenmesi” hükümleri gereğince dava açılmasını talep etti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com