Manşet oranları seçim sonuçlarına nasıl yansıdı?

Manşet oranları seçim sonuçlarına nasıl yansıdı?
Mart ayında siyasi partilere ayrılan ulusal basındaki manşet oranlarının, Türkiye genelinde partilerin aldığı oy oranlarına yansıdığı gözlendi. Medya Takip Merkezi Ajans Press'in yaptığı analize göre; ulusal gazeteler mart ayında AKP'ye %32, CHP'ye %23

Mart ayında siyasi partilere ayrılan ulusal basındaki manşet oranlarının, Türkiye genelinde partilerin aldığı oy oranlarına yansıdığı gözlendi. Medya Takip Merkezi Ajans Press'in yaptığı analize göre; ulusal gazeteler mart ayında AKP'ye %32, CHP'ye %23, MHP'ye %16, SP ve DTP'ye %5'er, DP ve BBP'ye %4'er yer verdiler.

29 Mart Yerel Seçimlerinde partilerin ülke geneli oy oranlarına göre, AKP'nin %38 ile 6 puan manşetlere göre fazla aldığı; CHP, MHP, SP, DTP, DP ve BBP'nin aldığı oy oranlarının ise neredeyse tamamen örtüştüğü gözlendi.  

Ajans Press tarafından, Mart ayında seçimin etkisi ile medyanın ağır gündemine oturan siyasi partiler ve siyasetçilerin medya karneleri çıkarıldı. Haber adetlerine göre seçim sonuçlarındaki sıralamadan çok ta farklı olmayan parti sıralaması dikkatleri çekerken, Ak Parti'nin 23 bin haber ile ilk sırada yer aldığı, CHP'nin 16 bin haber ve MHP'nin 11 bin 271 haberle ilk üç sırada yer aldığı tespit edildi.

Siyasetçilere ayrılan haber sayılarında ise durum şöyle;
Tayyip Erdoğan 10521, Deniz Baykal 3376, Abdullah Gül 2808, Melih Gökçek 2798, Devlet Bahçeli 1881, Muhsin Yazıcıoğlu 1515, Kemal kılıçdaroğlu 1393, Kadir Topbaş 1322, Aziz Kocaoğlu 1197, Mehmet Şimşek 940.

AkisGazetesi.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com