Manşetlere Değil Şarkılara Bakın

Manşetlere Değil Şarkılara Bakın
Betül Demir iddialı konuştu...

'Mıknatıs'albümü ile hayranlarıyla yeniden buluşan Betül Demir, her gün gazetelerde manşet olmanın yeterli olmadığının altını çizdi. "Önemli olan, şarkıların dilden dile dolaşması, konserlerin dolu olması" diyen sanatçı; yeni albümüyle ilgili yaşadıklarını, gelen tepkileri ve çalışma sürecini anlattı...

Yeni albümünüzü biraz anlatır mısınız?
İki yıldır albümün üzerinde çalışıyorum. 'Mıknatıs'ı Sezen Aksu'dan dinler dinlemez çok etkilendim. Prodüktörüm Deniz Erdem ve kardeşim Sude Bilge Demir'le kafa kafaya verip bu albümü yaptık. Albümde 11 şarkı var. Sezen Aksu'nun 'Hop Dedik' şarkısı ile açılış yaptık. Çünkü, dijital ortamda 'Hop Dedik' açık ara önde gitti. Çok güzel tepkiler alıyorum.

'MIKNATIS' BENİ ANLATIYOR
Sezen Aksu, Tarkan'a vereceği şarkıları size vermiş galba. Aksu ile nasıl bir diyaloğunuz var?

Sezen Aksu, benim bunca yıldır verdiğim emeği, çabayı çok iyi gören ve başından beri takip eden biri. Sezen Aksu kime yardım etmedi ki; bana yardım etmesin! Gerçekten 90'lı yıllardan beri müzisyenlerin elinden, yüreğinden tutan biri. 'Mıknatıs' şarkısını başka biri okusaydı çok kıskanırdım. Çünkü, şarkı beni anlatan, tamamen ben olan bir şarkı.

Albümde vazgeçemeyeceğiniz isim olan Sude Bilge Demir var. Abla-kardeş olarak aranızda kıskançlık oluyor mu?

Şarkı yaparken, biz iki kardeş gibi değiliz. Bana nasip olan şarkıları var, olmayan şarkıları var. 'Aşkın Açamadığı Kapı' gibi bir şarkısı var ki; dünyada dört dile çevrildi ama hiç kıskanmadım. Çünkü, o bana uygun bir şarkı değil. Bu albümde 'Ya Ya' ve 'Beni Mazur Gör' adlı iki şarkısı var. Onları başkası okusaydı çok kırılırdım. Sude, beni çok motive eder. Benimle tek vücut olarak yürüdüğü için ne zaman düşsem, bir bakışı ile silkelenirim. Benim kardeşim olmaktan öte yoldaşımdır.

Piyasada birçok albüm var... Siz de albüm çıkardınız. Sizce bu bir risk mi?

Yok, risk olarak görmüyorum. Ben çok mutlu oluyorum müzik adına birileri birşey yapınca... Çünkü, artık iyi şeyler üretmemiz gerekiyor. Herkesin ürettiği ortam, sektörü genişletir. İçlerinde çok iyi şarkılar da oluyor, kötü şarkılar da. Bir çok şarkı monoton. 'Hop Dedik' son yıllarda yapılan en iyi hit şarkılardan biridir.

Sanat dünyasında egolar, savaşlar olması gerekir mi, gerekmez mi?

Bu tür raconlar artık gizli yapılıyor. Eskiden uluorta olurmuş. O, konser arenalarında ortaya çıkıyor. Her gün gazetede haber olmak, çok başarılı olduğun anlamına gelmez. Bugün bir konsere gittiğinizde, kaç kişi konserinize gelir, şarkılarınıza eşlik ederse odur başarı.

Dijital ortamlar, son sistem ses makineleri sayesinde herkes albüm yapabilir mi sizce?
Teknolojinin her alanda herşeye katkısı vardır. Müzik, kimsenin tekelinde değil; isteyen herkes albüm yapabilir. Tabii, bir şeyi samimiyetle, Allah'tan gelen yetenekle yapmak var, bir de zorla yapmak var. Aradaki farkı en iyi halk ayırt ediyor.

Sokakta size gelen tepkiler nasıl?

Sokakta liseli kızlar, "Biz de sizin gibi şan dersi alıp, konservatuara yazılmak istiyoruz" diyorlar ve bu benim çok hoşuma gidiyor. Takip ettiğim gençler var. Onların, elimden geldiğince tecrübelerimden yararlanmalarını sağlıyorum.

MAGAZİNCİ ÇAĞIRMAM
Promosyon zamanı, sanatçılar sansasyonel açıklamalar yaparak gündeme gelmeye çalışır... Siz bu konuda ne diyeceksiniz?

Aslolan şarkılardır; kaç tane şarkınızla iz bıraktığınız önemlidir. Dilden dile dolaşan şarkıdır... Hiçbir zaman polemiklere girmedim. Telaşa, paniğe kapılıp, hemen manşet olmalıyım demedim. Benim şarkılarım yerini bulur dedim.

Sizi ne gece hayatında ne de aşk dedikodularında görüyoruz, hiçbir şey yaşamıyor musunuz?
Tabii ki yaşıyorum. Arkadaşlarımla da erkek arkadaşımla da çıkıyorum ama magazincinin olduğu yerlere gitmiyorum. Alakasız bir yere gidip de, beni çeksin diye magazinci çağıramam.

GÜLŞEN'İ ÇOK BEĞENİYORUM
Star kriterlerine uygun bir sanatçı, ulaşılamaz mı olmalıdır?

Bence o kriterler geçti artık. Çok samimiyetsiz geliyor bana. Ben ulaşılmazım, 'cool' davranmam lazım demek samimiyetsiz geliyor. Ben içimden geldiği gibi davranıyorum. Eski star olgusu artık kalmadı.

Kendi kulvarınızda kimleri beğeniyorsunuz?

Kendi şarkılarını yapanları çok seviyorum. Gülşen, çok iyi bir şarkıcı, onun şarkılarını çok beğeniyorum. Üreten şarkıcıları severim. Şarkıda benim hikayem olmalı, o şarkı ile öpüşmem lazım. Bu önemli bir ayrıntıdır.

AİLE KURMAK ÇOK ÖZEL
Sizi neler kızdırabilir?
Net olmamak. Yüzüme konuşmayan insanı sevmem. Kıvırmaya çalışan insan çeşidine sinirlenirim.

Sizce sanatçılar evlenmeli midir?
Neden evlenmesin ki? Dünyadaki bütün ünlü isimlere bakın. Birde sürekli doğuruyorlar! Bizde evlenmeme gibi bir kanı var ama aile olmak çok özel birşey. Benim için, anne olmak, aile kurmak dünyanın en güzel duygusu...

SEZEN AKSU YÜREĞİMİ TUTUYOR
Ne zaman canım sıkılsa bir Sezen Aksu şarkısı yüreğimden tutar benim. Mesela; 'Bu kızı yeniden büyütmeliyim' şarkısı da öyle. Benim hayatımı değiştiren şarkıdır. O yüzden Sezen Aksu ile aramızda böyle bir enerji var. Çok görüşemesek de... Bana bu şarkıların gelişinde Emel Müftüoğlu'nun da büyük katkısı var. Sezen Aksu da albümü beğendi, beni aradı "Yolun açık olsun" dedi.

ÜÇ KORKU
Bu zamana kadar evliliği hiç düşünmediğimi, doktor terapileriyle çözdüm. Aslında, doktora evlilikten korktuğum için gitmedim. Benim hayatta üç korkum vardır: Sesimi kaybetmek, ailemi kaybetmek ve evlilik korkusu... Bu üçü için neden bu kadar fazla köşeli olduğumu öğrenmek için doktora gitmiştim. Çok yetenekli çocuklarımız var. Ellerinden tutulduğunda, doğru yönlendirildikleri zaman, içlerinden çok başarılı müzisyenler çıkabilir. Onno Tunç'lar, Aysel Gürel'ler çıkabilir.

GÜNAYDIN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com