Mansur, İhvan'la diyalog kapısını kapattı

Mansur, İhvan'la diyalog kapısını kapattı
Mısır geçici Cumhurbaşkanı Mansur:- "İhvan'la uzlaşmaya varılması için bir araya gelmek sözkonusu olmadığı gibi, bu halk tarafından da kabul edilebilecek durum değil

Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'yla (İhvan) uzlaşmanın artık mümkün olamayacağını belirterek diyalog kapısını kapattı.

Mısır devletinin El-Ahram Gazetesi'ne demeç veren Mansur, "İşlediği cinayet ve meydana getirdiği yıkımdan sonra İhvan'la uzlaşmaya varılması için bir araya gelmek sözkonusu olmadığı gibi, bu halk tarafından da kabul edilebilecek bir durum değil" diye konuştu.

Seçilecek yeni cumhurbaşkanının, Mısır'ı yeniden kalkındırması için zor gibi gözükebilecek kararları alabilmesi adına geniş halk desteğine ihtiyaç duyacağına işaret eden Mansur, halkın gasp edilen haklarına kavuşması için heyecanla beklediğini hatırlatarak, uzun seneler boyunca gerçekleştirilmeyen taleplerin sihir değneği vuruşuyla bir anda yerine getirilemeyeceğine dikkat çekti.

Bölgede öncü rolünü geri kazanmasının Mısır dış politikasının ana hedefi olacağını ifade eden Mansur, Mısır'ın ABD ile iyi ilişki kormaya özen gösterdiği gibi karşı tarafın da Mısır'la iyi ilişki içerisinde olmaya özen gösterdiğini savundu. Mansur, Mısır halkının, 30 Haziran gösterileri aracılığıyla Washington'a, dışarıdan içişlerine yapılacak her türlü müdahaleye karşı olduğunu belirten mesajı gönderdiğini söyledi.

Mansur, Rusya ile geçmişten gelen işbirliğine değinerek ilerleyen zamanda ekonomi ve askeri alanda iki ülke arasındaki işbirliğini artırmak için çaba sarf edileceğini anlattı. Rusya'yla söz konusu işbirliğinin Mısır'ın Rusya'yı ABD'ye alternatif gördüğü anlamına gelmediğini vurguladı.

Mısır'da askeri darbenin ardından İhvan'ın yasaklanmasına ilişkin açılan davada ilgili mahkeme, "İhvan'ın ve bağlı tüm oluşumların faaliyetlerinin yasaklanması, Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılması ve derneğe ait taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulması"na hükmetmişti.

Bakanlar Kurulu da 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan Ed-Dekahliye saldırısını gerçekleştirmekle suçladığı İhvan'ı, 25 Aralık 2013'te "terör örgütü" ilan etmiş ve üyeliği belirlenen herkese ağır cezai müeyyideler uygulanacağını açıklamıştı.

Muhabir: Hazem Hamed Mahmoud Badr
Yayınlayan: Seyhan Sevinç

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com