Mansur Yavaş: "Seçime Şaibe Karıştı!"

Mansur Yavaş: "Seçime Şaibe Karıştı!"
CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, kamera karşına çıktı. "İtirazımızı yaptık, oyumuzu çaldırmayacağız" dedi.

Seçim gecesi, Yüksek Seçim Kurulu sistemine 4-5 saat hiçbir veri girilmediğini sonra birden bire Altındağ Sincan'dan toplu sonuçlar geldiği söyleyen Yavaş, bu durumun bir şaibe göstergesi olduğuna işaret etti. "Ankaralılar seçimlere şaibe karıştırıldığını düşünüyorlar. Elbette biz de Ankaralılar'ın hakkını sonuna kadar takipçisi olacağız." diye konuştu.

HEM SANDIK SONUÇLARINA HEM KESİN SONUÇLARIN AÇIKLANMASINA İTİRAZ

CHP, ilçe seçim kurullarına sandıklardaki oyların tekrar sayılması ve ayrıca geçici tutanakların kesinleştirilmemesi için iki ayrı başvuru yaptı. Eğer bu başvuru kabul edilirse tutanaklar kesinleşmemiş olacak ve CHP, 12 bin sandık sonucunu, tek tek ıslak imzalı tutanaklarla karşılaştırma şansı yakalayabilecek. 

YAVAŞ, YSK ÖNÜNDE BEKLEYENLERE SESLENDİ...
 

Henüz, Yüksek Seçim Kurulu'na başvuru aşamasına gelinmediğini , sırasıyla ilçe seçim kurulları ve il seçim kurullarına başvurulacağını belirten Mansur Yavaş, "YSK önünde bizim yapacağımız hiçbir şey yoktur. Başından beri kirli siyasetinin yürütülmesi, kamu kaynaklarının da siyasete alet edilmesi nedeniyle adil bir seçim yapılmadığını düşünüyoruz." diye konuştu. 

USULSÜZLÜK NASIL YAPILMIŞ?

Yavaş, AKP ve CHP arasındaki oy farkını kesin olarak tahmin edemediklerini söyledi. "Önde ya da arkada bir şey diyemiyorum. Çünkü bir kısmı HEPAR, HDP gibi partilerden aktarılmış, bir kısmı AK Parti’ye fazla yazılmış. Ancak Çankaya gibi çok oy aldığımız yerlerde sıfıra yakın oy çıktıysa, bir kısım kişinin seçime şaibe için epey hareket ettiğini tespit etmiş bulunuyoruz. " değerlendirmesi yaptı. 

BU İŞ ANAYASA MAHKEMESİNE GİDER...

Gerekirse, yasal olarak dayanağı olmamasına karşın, oyların tamamının baştan sayılmasını isteyeceklerini açıklayan Yavaş,  "Gerekçeli itirazlarımıza rağmen reddedilirse, şiddetli şekilde oyların sayılmasını ancak bu taleplerimiz reddedilirse Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruya kadar bunu götüreceğiz. " dedi.  

Burcu ORAL Evren

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com