Mantarı tanıdığını zannedenler zehirleni

Mantarı tanıdığını zannedenler zehirleni
Sonbaharın gelmesi ve yağışlarla birlikte doğadan toplanan mantarlar zehirlenme vakalarına yol açarken, genellikle iyi tanıdığını zannederek mantar yiyen kişilerin zehirlendiği bildirildi.

Sonbaharın gelmesi ve yağışlarla birlikte doğadan toplanan mantarlar zehirlenme vakalarına yol açarken, genellikle iyi tanıdığını zannederek mantar yiyen kişilerin zehirlendiği bildirildi.

Uzmanlar, mantarların bilinçli tüketilmediklerinde ölüme kadar varan zehirlenmelere sebep olduklarını, son günlerde zehirlenme vakalarında ciddi artış gözlendiğini söyledi.
Zehirli mantarı dış görüntüsünden ayırt etmenin mümkün olmadığını anlatan uzmanlar, 'Çayırda yetişen mantar zehirli olmaz, koparıldığı zaman rengi değişmezse zehirlemez diyorlar. Halk arasında ciddi manada yanlış inanışlar var. Kültürde üretilen mantar grubunda da zehirlenme ihtimali olmakla birlikte, toksin etki söz konusu değildir. Hayati önemi olan zehirlenme olması da nadirdir. Asıl sıkıntı, doğada yetişen mantarlardır. Bunların da yenebilen ve zehirli türleri olmakla birlikte, yenebilen mantarlarla zehirli mantarların kesin ayırıcı özellikleri yoktur. Halk arasında zehirli mantarların zehirsizlerden ayrımında bir takım yanlış inanışlar bulunmakta ve çoğu kez zehirlenmeler, mantarları çok iyi tanıdığını zanneden kişilerde olmaktadır' dedi.
 ZEHİRLİ MANTAR 2 GÜNDE ÖLDÜRÜYOR
Uzmanlar, mantar zehirlenmelerinin, içerdikleri toksinlerin tipine göre değişiklik gösterdiğini ifade ederek şunları söyledi: 'Etkisi erken ortaya çıkan zehirlenme tiplerinde, genellikle etkilenen beyin, omurilik sistemi ve vücudun stabil iç organ dengesini sağlayan sinir sistemidir. Bu grup zehirlenmelerin tedavileri nispeten kolaydır, genellikle panzehirleri bilinmekte ve uygulanmaktadır, ölümle sonuçlanma ihtimali daha düşüktür. İkinci grup ise etkisi daha geç ortaya çıkan ancak çok ciddi seyreden, içerdiği toksinlerle hücre harabiyeti yaparak zehirlenme ortaya çıkaran zehirlenmelerdir. Bu tip zehirlenmeler çoğu kere başlangıçta birkaç gün süren sessiz bir dönem ya da belli belirsiz ishal belirtilerini takiben çok ağır bir klinik tabloyla, böbrek ve karaciğer yetmezliği sonucunda yüzde 60-90 oranında ölümle sonuçlanmaktadır. Asıl korkulması gereken ve pratikte sıklıkla rastladığımız zehirlenmeler bu gruptadır. Bu zehirlenmelerde genellikle 6-12 saat süren bir sessiz dönemi takiben baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, sulu ve bazen kanlı ishal, tansiyon düşüklüğü ve kas ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde bazen belirtiler hafif geçmekte ve kendiliğinden geçici olarak iyileşebilmektedir. Bu yalancı iyileşme, çoğu kere hastaları kandırarak doktora gitmelerini engellemektedir. 1-2 gün sürebilen bu iyilik halinin ardından çok ciddi karaciğer ve böbrek yetmezliği belirtileri, sarılık, idrarın aniden kesilmesi, şuur kaybı, şok belirtileri, karaciğer ya da üre koması ile ölüm olmaktadır'
MANTARLA İLGİLİ YANLIŞ İNANIŞLAR
Uzmanlar, 'Zehirli mantarlar çok çekici görüntüde olur'', ''Belirli bölgelerde yetişen mantarlar zehirlidir'', ''Zehirli mantar gümüş kaşıkla kaynatılırsa kaşık kararır, sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini ortadan kaldırır, pişirilen mantarın zehri kaybolur'', ''Mantar yoğurt ile yenirse zehirlemez'', ''Çayırda yetişen mantar zehirlemez, koparılınca mantarın rengi değişmezse zehirsizdir'' veya ''Salyangozlar zehirli mantarı yemez'' yönünde yanlış inanışlar olduğunu belirterek, tüm bu düşüncelerin hiçbir bilimsel değerinin olmadığını vurguladı.
Uzmanlar, daha çok pazarda satılan mantarların zehirlenmelere yol açtığını, belediyelerin mutlaka bunları denetim altına alması ya da engellemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com