Manus Adası'ndaki sığınmacılar

Manus Adasındaki sığınmacılar
Avustralya Başbakanı Abbott, geçici olarak Papua Yeni Gine’de bulunan sığınmacıların 2-3 ay içerisinde bu ülkeye yerleşmelerine başlanabileceğini açıkladı

MELBOURNE (AA) - Resmi ziyaret için Papua Yeni Gine'de bulunan Avustralya Başbakanı Tony Abbott, teknelerle gelen ve yakalanıp gözetim merkezine konulan sığınmacıların 2-3 ay içinde bu ülkede kalıcı yerleşimlerine başlanabileceğini söyledi.

Abbott, resmi temaslar için bulunduğu Papua Yeni Gine’de hükümet yetkileri ile Manus Adası’nda kalan sığınmacılar konusunda da görüşmeler yaptı.

Papua Yeni Gine Başbakanı Peter O’Neill yapılan ikili görüşmelerin yararlı geçtiğini ifade eden Abbott, Avustralya’ya teknelerle gelen sığınmacıların Papua Yeni Gine’de devamlı yerleşmeleri konusunda bir yıl önce yapılan anlaşmayı uygulamakta kararlı olduklarını açıkladı.

Kalıcı yerleşimle ilgili düzenlemelerin Papua Yeni Gine Parlamentosu’nda mayıs ayından önce yapılacağını bildiren O’Neill ise kalıcı yerleşime, yapılacak düzenlememin ardından hemen başlanacağını belirtti.

 

- "Teknelerle gelenler Avustralya’ya yerleşemez

 

Hükümetin sınır koruma politikalarında Papua Yeni Gine’nin önemli bir rol üstlendiğini belirten Abbott, sığınmacıların Papua Yeni Gine’ye kalıcı olarak yerleşmelerinin ülke için ne kadar zor olduğunu bildiklerini, bu konuda gösterilen dostluğu takdir ettiklerini söyledi.

Kalıcı yerleşim konusundaki anlaşmaların yenilenmesinden dolayı Papua Yeni Gine'ye "minnettar" olduklarını ifade eden Abbott, Manus Adası’nda kalan sığınmacıların hepsinin bu ülkeye yerleşmesinin zor olduğunu kabul ettiğini vurguladı.

Başbakan Abbott, Avustralya’ya teknelerle gelenlere yönelik yaptığı çağrıda da "Eğer Avustralya’ya yasa dışı yollardan teknelerle gelirseniz asla kalıcı olarak yerleşemezsiniz" ifadelerini kullandı.

 

- Sivil toplum örgütleri karşı

 

Papua Yeni Gine’ye bağlı Manus Adası gözetim merkezinde, Avustralya’ya teknelerle gelen ve yakalanıp gözetim merkezine konulan yaklaşık 1200 sığınmacı bulunuyor. Manus Adası gözetim merkezinde şubat ayında yaşanan şiddet olaylarında bir kişi ölmüş çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Avustralya ve Papua Yeni Gine hükümeti arasında varılan bu anlaşmaya merkezde kalan sığınmacıların ve göçmen haklarını savunan sivil toplum kuruluşlarının nasıl tepki vereceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Sivil toplum örgütleri daha önce yaptıkları açıklamalarda sığınmacılar için Papua Yeni Gine'deki şartların geldikleri ülkelerden daha iyi olmadığını belirterek muhtemel yerleşime karşı çıkmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com