Mardin'de bir ilk yaşandı!

Mardin'de bir ilk yaşandı!
Mardin’de 91. yıldır "Düşman İşgalinden Kurtuluş günü" olarak kutlanan 21 Kasım günü, "Onur Günü" olarak kutlandı.

Gün dolayısıyla, Cumhuriyet Meydanı’nda Belediye Başbakanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ile kurum temsilcileri Atatürk büstüne çelenk koydu. Ardından Reyhani Kasrı otelde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Mardin Valisi Turhan Ayvaz yaptığı konuşmada, Mondros Ateşkes Antlaşmasında "Bölgede bir karışıklık olduğu takdirde itilaf kuvvetleri burayı işgal edebileceğine" ilişkin maddenin yer aldığını, bu madde dolayısıyla o dönemde karışıklık çıkarılmak istendiğini söyledi. Bu nedenle İngiliz ve Fransız kuvvetlerinin işgale geldiğini ifade eden Ayvaz, şöyle dedi: "İngilizler ve Fransızlar burayı işgale geldiler ancak Mardin halkından ’savaşırız, sizi sokmayız.’ şeklinde sert tepki gördüler. İngiliz ve Fransızlar bu tepkiyi görünce burayı işgal edemediler. Mardin’in merkezi işgal edilmedi. Şu anda Suriye’de kalan bir kısmı işgal edildi. Mardin’in güneyinde Nusaybin ve Ras Al-ayn vardı, Ras Al-ayn şu anda Suriye de ve orası İngilizler tarafından işgal edildiği için Mardin’in bir kısmı fizik olarak işgal edilmiş oldu. Ama Mardin’in merkezi işgal edilmedi, dolayısıyla işgal edilmediği için kurtuluş günü olamaz.

Onur Günü kutlaması yapılır. 21 Kasım’da TBMM, Atatürk ve 23 arkadaşına İstiklal Madalyası verdi. Atatürk’ün o tarihte aldığı istiklal madalyasından sonra Mardin için söylediği bir şey var, bu tarihte belgeler de var. Bugünün Mardin’in günü olmasını istediği şeklinde bir konu var. Bundan dolayı biz Mardin’in ’Onur Günü’ olmasını arzu ediyoruz." Vali Ayvaz, tarihte kalan senaryonun bugünde uygulanmak istediğini vurgulayarak, "O dönem İngiliz ve Fransız ajanları halkı galeyana getirmek için çok uğraştı. Şimdi de aynı senaryoyu uygulamaya çalışıyorlar. Ama halkımız buna kanmıyor. Halkımız gerçekleri görmüştür. Kimin ne için yaptığını halkımız biliyor. Hatta artık bu teröristlere illerimizde esnaf da tepki göstermektedir" diye konuştu.

-Deprem nedeniyle etkinlik yapılmayacak Belediye Başkanı Ayanoğlu ise 21 Kasım’ın uzun yıllardır "Düşman işgalinden kurtuluş günü" olarak kutlandığını hatırlatarak, Mardin Belediye Meclisi’nin "Onur Günü" olarak kutlanmasına ilişkin aldığı karar nedeniyle bugün ilk defa "Onur Günü" olarak kutlandığını söyledi.

Ayanoğlu, şöyle konuştu: "Tarihi vesikalardan şunu anlıyoruz ki Mardin hiçbir zaman işgal edilmedi. Şu an yaşadığımız yüzyıl itibari ile şu anki sınırlarımız herhangi bir işgal kuvveti tarafından işgal edilmedi. 1919 yılında atalarımız çok istikrarlı bir çıkış ile bu şehrin işgal edilmesine izin vermemişlerdir.

Tek bir kurşun atılmadan bunu gerçekleştirmişlerdir. O cesaret ve kararlığının bir ’onur’ olacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda geçen yıl bir karar aldık ve bu yıl ilk defa Onur Günü olarak kutluyoruz. Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün huzurunda bulunduk, çelengimizi sunduk. Bu sene Van’daki deprem nedeniyle herhangi bir etkinlik yapmayacağız. Bu kadar acımız varken, etkinlik yapmayı uygun görmedik." Törende Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi araştırma görevlisi Aysel Fedai de Mardin’in işgal girişiminden nasıl kurtarıldığını anlattı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com