MARDİN'DE KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

MARDİN'DE KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ
MARDİN'DE KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

MARDİN - Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mardin Sinema Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği kültür ve sanat faaliyetinde, yönetmenliğini ve yapımını Mehmet Sait Tunç ve Uğraş Salman’ın üstlendiği “Bana anlat davmeler, ağıtlar, hikayeler” adlı belgesel filmiyle izleyiciler, duygusal ve nostaljik bir yolculuk yaşadı.
Atatürk Kültür Merkezi’nde gösterimi yapılan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki kadınların vücutlarına yaptırdığı dövmeleri konu alan filmin, Cannes Film Festivali'nde gösterime gireceği ve festival kataloğunda yer alarak stantlarda dağıtılacağı öğrenildi. Yüzlerce yıl yaşanmış ve unutulmaya yüz tutmuş dövme geleneğinin geride kalan temsilcileriyle dövme sanatına ve yaşama ait anı ve tanıklıkların yer aldığı film gösteriminden önce bir konuşma yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Birgül Açıkyıldız Şengül, bu etkinliğin fakülte olarak gerçekleştirdikleri ilk faaliyet olmasından dolayı farklı bir anlama sahip olduğunu belirtti. Şengül, verdiği desteklerden dolayı Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay’a teşekkür etti. Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde resim, heykel, seramik, grafik tasarım, sinema ve televizyon, fotoğraf, el sanatları ve müzik bölümlerinin de bulunduğunu hatırlatan Şengül, kermozade binasının alt katının kiralanarak fakültenin sanat galerisi haline dönüştürüldüğünü ifade etti. Şengül, sezgi gücünü kullanabilen, nesneler arasında ilişkileri yorumlayabilen ve bunu malzemeler aracılığıyla ifade edebilme yetisine sahip öğrenciler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirterek; “Fakültemiz çok kültürlü ve pek çok uygarlığın köklü tarihsel ve kültürel birikimlerini miras almış bir bölgede konumlanmıştır. Bu birikimin modern sanat yöntemleriyle yoğrularak evrenselle buluşturulması fakültemiz tarafından bir gereklilik olarak görülmektedir” dedi.
Konuşmanın ardından sahneye davet edilen Mardin Sinema Derneği Başkanı Mehmet Hadi Baran, konukları selamladıktan sonra, derneklerinin Artuklu Üniversitesi ile yaptığı kültürel işbirliğinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com