MARDİNLİLER KÜRTÇE EĞİTİMİN MARDİN’DEN BAŞLAMASINI İSTİYOR

MARDİNLİLER KÜRTÇE EĞİTİMİN MARDİN’DEN BAŞLAMASINI İSTİYOR
MARDİNLİLER KÜRTÇE EĞİTİMİN MARDİN’DEN BAŞLAMASINI İSTİYOR

MARDİN - Hükümetin Kürtçe’nin önümüzdeki eğitim sezonunda seçmeli ders olarak okutulacağı açıklaması üzerine Mardinliler, bu uygulamanın Mardin’den başlatılmasını istediler.
Mardin’deki eğitim sendikaları ve sivil toplum örgütleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Kürtçe’nin seçmeli ders olarak verileceği açıklamasına destek vererek, Kürtçe eğitimin ilk olarak Mardin’de uygulamasını istediler. Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Mehmet Emin Esen, Kürtçe’nin önümüzdeki dönemden itibaren seçmeli ders olarak verilmesinin kendisini mutlu ettiğini söyledi. Eğitim-Bir-Sen hem Mardin yönetimi hem de genel merkez yönetimi olarak kuruldukları günden beri hep özgürlükçü bir sendikal anlayış ile hareket ettiklerini belirten Esen, “Bugüne kadar her zaman inanç özgürlüğünü savunduk. Hak ve hürriyet özgürlüğünü savunduk. Bu bağlamda önümüzdeki dönemden itibaren Kürtçenin seçmeli ders olarak verilmesi bizleri mutlu etmiştir. Hükümet geç de olsa yerinde bir karar almıştır. Ben bu kararla şuna inanıyorum bu kararla Türkiye’de insanlarımız arasındaki kaynaşmayı, kardeşliği daha da güçlendirecektir. Bu tür olumlu adımların atılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Mardin Eğitim-bir-sen olarak da şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Hiç kimsenin şüphesi olmasın Kürtçe dersini Mardin’de de Türkiye’nin her yerinde de verebilecek sendika üyeleri fedakar öğretmenlerimiz vardır. Ve biz pilot il olarak da Mardin’de uygulanmasını istiyoruz. Bu anlamda hiçbir sıkıntının çıkacağını düşünmüyorum” dedi.
Merkezi Mardin’de bulunan Uluslar arası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Derneği Genel Başkanı Ahmet Akgül ise, “Çoktan beri atılması gereken bir adımdı. Nitekim temel insan hakları bağlamında da değerlendirdiğiniz zaman anadilin öğrenilmesi, anadilde eğitim seçmeli de bile olsa en azından bir ilk adım. Kürtçe eğitim görüşülmesi olumlu. Güzel bir uygulama umarım biran önce faaliyete geçer. USTAD olarak bu konuda daha önce birçok çalıştay ve beyin fırtınası yaptıklarını hatırlatan, Kürtçelerin ABC’si mi yoksa alfabesi mi? Bu dil eğitiminin ne şekilde verilmesi gerektiği konusunda görüşüyoruz, konuşuyoruz, tartışıyoruz. Bunun yanında hali hazırda Artuklu Üniversitesi'nde bununla ilgili 40’ı yüksek lisans 20’sı lisans olmak üzere 60’ya yakın bir eğitimci şu an için hazırlanıyor. Bunun altyapısı da bir nefi hazır. Latin veya Arap alfabesinde mi verileceği konusunda verilecek bunu bilemiyorum ama üniversite bu konusunda altyapısını hazır ve talip olduğunu da açıkladı zaten” dedi.
Kürtçe eğitimin ilk olarak Mardin’in hakkı olduğunu ifade eden Akgül, “Zira Mardin zaten dillerin ve dinlerin şehri, Mardin Artuklu Üniversitesi bunun mihmandarlığını öncülüğünü yaptı zaten, İlk enstitüsü burada kuruldu, lisans yüksek lisans öğrencileri ilk burada eğitim gördü. Daha sonra başka üniversitelerde de bu konuda adımlar atıldı ancak ilk çalışmayı Mardin Artuklu Üniversitesi bu uygulamaya geçtiği için zaten bunun altyapısı burada hazır durumda” diye konuştu.
MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Ali Dündar ise atılan adımın olumlu olduğunu ancak yetersiz olduğunu belirterek, “Kürtçe eğitimin ileri ki aşamalarda daha detaylı, daha planlı ve devlet kontrolünde yapılmasından yanayız. MÜSİAD olarak hazırladığımız anayasa taslağında zaten anadilde eğitimden yanaydık. Bunun önündeki bütün engellerin kaldırılmasını istemiştik. Bu adımın atılması, hep bölgemiz için hem Kürt vatandaşlarımız için olumlu bir hava oluşturacaktır başlangıç için önemli bir adımdır. İnşallah Kürtçe ve diğer dillerdeki eğitimin önündeki engellerin tamamen kaldırılması taraftarıyız” şeklinde konuştu.
Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulması kararını değerlendiren Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Bahçıvancı ise başından geçen bir olayı anlatarak atılan adımın çok olumlu olduğunu söyledi. Kürtçe’nin seçmeli ders olmasının bölgedeki bütün velileri sevindiren bir uygulama olduğunu ifade eden Bahçıvancı şunları anlattı: “Sene 1982’de ben bir ortaokulda müdür yardımcısı iken velilerle Kürtçe konuştuğum için o dönemin başkanı şikayet etti. Vay efendim okulda Kürtçe konuşuyorsunuz diye. Bunun üzerine müfettiş geldi ifademizi aldı. Bu arada ben de o an okulda olan başka bir veliyi çağırdım buyun müfettiş bey bununla Türkçe konuşun bu adamla anlaşın. Baktım anlaşamayınca ben araya girip tercümanlık yapınca beni anladı. O günden bugüne atılan adımları çok olumlu buluyorum. Tabii ki yapılması gereken daha çok şey var.”
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com